Start » Uczniowie » KOŁO CHEMICZNE

KOŁO CHEMICZNE

Dnia 22 maja 2019r w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chemii.
Ten dzień był również przedstawieniem podsumowania pracy na Kole Chemicznym.
Uczniowie z Koła Chemicznego klas: VII i VIII przygotowali krótki występ w trakcie, którego m.in. przeprowadzili eksperymenty chemiczne z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Nie do wiary, że przy pomocy tak prostych składników jak ocet, soda czy olej można wyczarować tak niesamowite zjawiska! Sprawdzaliśmy jak zachowa się świeczka przykryta szklanką, obserwowaliśmy jak pompuje się balon za sprawą octu i sody. Największy jednak entuzjazm wzbudziły wybuch wulkanu oraz zabawy cieczą nienewtonowską i tęcza ze Skitelsów.
Z okazji Dnia Chemii …
życzymy
22,4 dm3 rozweselającego gazu,
aby każdego razu …
gdy przeprowadzacie reakcje syntezy
byście preparowali chemicznie poprawne tezy:
„Wystarczy wziąć 3 kilomole radości,
wody destylowanej w obfitości,
by powstał roztwór satysfakcji wielkiej
i chemicznej pomyślności wszelkiej!”
Uczniowie Koła Chemicznego.

_________________________________________

KONKURS PLASTYCZNY „Woda źródłem życia”

W dniu 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień WODY w związku z tym został rozstrzygnięty konkurs plastyczno „Woda źródłem życia”. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaszczowie.

Tematem konkursu jest Woda jako źródło wszelkiego życia na Ziemi.

Wiemy, że jej zasoby są niewystarczające. Docierają do nas informacje o krajach, w których brak wody pitnej powoduje groźne choroby lub śmierć.

W codziennym życiu rzadko zastanawiamy się nad problemem dostępności, ilości i jakości wody. Ona po prostu jest. Nasze działania często odbiegają od wskazań proekologicznych.

Jego celem było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań samodzielnego pogłębiania wiedzy nad problemem dostępności, ilości i jakości wody, rozwijanie uzdolnień plastycznych, rozbudzanie wyobraźni twórczej, rozwijanie motywacji do samodzielnej pracy w przygotowaniu do konkursu.

Laureatami konkursu zostali:

I grupa – uczniowie klas I-III

I miejsce – Antoni Wronka klasa IIB

I miejsce – Wiktoria Magdziak klasa IIIA

II miejsce – Patrycja Dziura klasa IB

III miejsce – Karczmarczyk Julia klasa IIB

II grupa – uczniowie klas IV-VI

I miejsce – Aleksandra Karwan klasa VC

II miejsce – Jakub Greszata klasa V C

III grupa – uczniowie klas VII-VIII

I miejsce – Praca grupowa: Niedorys Magda, Płachta Dagmara,

Dorota Zuzanna, Godzińska Katarzyna klasa VIIIB

II miejsce – Patrycja Lis klasa VIIA

III miejsce – Oliwia Bielecka klasa VIIA

Kolorowa ekspozycja prac uczniów została przedstawiona na korytarzu szkolnym i cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

 

______________________________________________

KOŁO CHEMICZNE–CIECZ NIENIUTONIWSKA
W czwartek 17.01.2019r na zajęciach Koła chemicznego zajmowaliśmy się Cieczą nienewtonowską. Doświadczenie wykonywał Miłosz Romańczuk i pokazał nam jak wspaniała jest ciecz ponieważ warto powiedzieć ze,
Ciecz nienewtonowska to płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe.
Doświadczenie było bardzo interesujące i budziło dużo zachwytu wśród uczniów. Już nie możemy się doczekać następnych doświadczeń na kole chemicznym.
IM

im1 im2 im3

_______________________________________

Dnia 19.12.2018 na zajęciach chemicznych zrobiliśmy mydełka na  na prezenty świąteczne. Do gotowej bazy przygotowanej przez opiekuna grupy- Iwonę Michniak, dodaliśmy nasze barwniki i zapachy. Przy wykonywaniu tego mnóstwo zabawy i śmiechu. Po zastygnięciu mydełek mogliśmy zabrać do domu i podarować bliskim nam osobom.

_____________________________________________

Dnia 13.12.2018 r. na zajęciach chemicznych zrobiliśmy doświadczenie pt. “Chemiczne yoyo” Osoba wykonująca doświadczenie była Kinga Wąsacz. Doświadczenie dla uczniów w szkole podstawowej przedstawiające reakcję między kwasem a zasadą, dzięki któremu uczniowie szybciej zrozumie zjawisko. Chemiczne jojo, to bardzo atrakcyjny eksperyment dla młodych naukowców. Przy wykonywaniu doświadczenia było mnóstwo zabawy a efekty podczas reakcji były fascynujące.

Kalendarz

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031