Start » AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

ROK SZKOLNY 2018/2019

Koło chemiczne
W naszej szkole działa Koło chemiczne pod nazwą „Klub młodego chemika”.
Zajęcia są prowadzone dla uczniów i przez uczniów z pasją, zainteresowanych naukami przyrodniczymi. Robimy doświadczenia które przybliżają i wyjaśniają wspaniały świat chemii. Ostatnio wykonano dwa doświadczenia :
1. Kolorowe papierki – chromatografia bibułowa
2. Węże faraona. Zachęcamy do udziału w zajęciach.
Przeczytaj więcej:  kółko chemiczne

____________________________________________

29 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła się DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA. W ten wieczór nie mogło również zabraknąć wróżb przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Można było wywróżyć sobie co nas czeka w przyszłości, czy nasza miłość spełni oraz jakie będzie imię naszej drugiej połówki. Wróżbom towarzyszyły śmiechy i niedowierzania w nadchodzącą przyszłość. Wytańczeni i zmęczeni uczniowie wrócili do domu z lekkim niedosytem, że wszystko trwało tak krótko…

dys1 dys2 dys4 dys5 dys6 dys7

_____________________________________________

Dnia 9 listopada 2018 roku w Centrum Kultury Filmowej ,,Stylowy” w Zamościu, delegacja naszej szkoły: V-ce dyrektor pan Cezary Bednarski oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego Gabriela Chodurska uczestniczyli w gali podsumowującej projekt ,,Szkoły dla Niepodległej”.

W czasie uroczystości zostały wręczone certyfikaty potwierdzające ustanowienie Rekordu Polski w największej liczbie osób tańczących poloneza jednocześnie w wielu lokalizacjach, w ramach akcji ,,Rekordowy Polonez na 100-lecie Niepodległości”.

Uroczystościom towarzyszyły przemówienia, występy artystyczne dzieci i młodzieży.

Gabriela Chodurska

     

__________________________________

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „OJCZYZNA MOJA WOLNA ! WOLNA !”

24 października 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Łaszczowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski   „Ojczyzna moja Wolna! Wolna!” zorganizowany przez Publiczną Szkołę  Podstawową im. gen. Władysława Sikorskiego  w Łaszczowie i Bibliotekę  Publiczną Gminy Łaszczów, pod patronatem Burmistrza Łaszczowa  Pana Cezarego   Girgiela.

Konkurs miał na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości    przez Polskę, zwrócenie uwagi na wartości patriotyczne a także kształcenie wśród uczniów kultury żywego słowa.

W konkursie wzięło udział 29 recytatorów. WYNIKI KONKURSU

___________________________________

„Niepodległa, Nasza, Jedyna”

23 października 2018 r. w LSCDN w Lublinie odbyło się podsumowanie  trzech wojewódzkich konkursów zorganizowanych z okazji 100 –lecia odzyskania Niepodległości: literackiego, plastycznego i konkursu na prezentację multimedialną.

Uczennica naszej szkoły Weronika Kusa klasa VIII A otrzymała wyróżnienie w kategorii prezentacja multimedialna. Praca pt „ Bohaterowie Lubelszczyzny w walce o wolność” została wykonana pod kierunkiem Grażyny Ponikowskiej – Czok.

1-25686

_____________________________________________

15 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Łaszczowie odbył się I Festiwal Pieśni Patriotycznych. Listopad 2018 roku to szczególny miesiąc, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym ze sposobów uczczenia tych najważniejszych dla każdego Polaka wydarzeń jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które uczą nas miłości do ojczyzny, opowiadają jej historię i drogę do odzyskania niepodległości.

W uroczystości wystąpili soliści oraz zespoły. Młodzi wokaliści zaprezentowali się w następującym repertuarze patriotycznym: czytaj

fes1 fes2 fes3

_______________________________________________

W dniu 08 listopada 2018 roku w nasze szkole został rozstrzygnięty „Konkurs na najładniejszą klasową dekorację z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.  Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski wraz z Dyrekcją szkoły. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy. Konkurs miał na celu zmotywowanie uczniów do dbania o estetykę klasy oraz uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Klasa oceniana była w czterech kategoriach: wygląd gazetki, obecność w klasie informacji o 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, pomysłowość i zaangażowanie całej klasy, dodatkowe elementy dekoracji tzw. ,,efekty specjalne”. Wygląd klasy oceniało jury w składzie: Wiktoria Malec, Wiktoria Lembryk, Magda Niedorys oraz Dagmara Płachta. Klasy wyróżnione to: IIb SP, IIIa Gim, Iii Gim. Nagrodą za wygranie konkursu była ,,wyprawa w nieznane”. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

_____________________________________________________

100

Szkolny Konkurs Literacki ‘’Patriotyczne rymowanki’’ rozstrzygnięty!

W ramach różnorodnych działań związanych z uczczeniem 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs klasowy (opracowany i przygotowany przez p.E.Hałasę i p.A.Wiśniewską-Dziurę) polegający na ułożeniu kilku 2-, 4- lub 6-wersowych rymowanek z użyciem pojęć odnoszących się do wydarzeń, osób, miejsc mających wpływ w procesie odzyskiwania niepodległości.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem Dyrektora Szkoły p.Lidii Tuckiej wyróżniła prace 6 zespołów klasowych ( w załączniku), które otrzymały dyplomy i ‘’słodką’’ nagrodę:

-w kategorii klas I -III: klasy II a i III a

-w kategorii klas IV – VI: klasy IV a i Va

– w kategorii klas VII – III gim. : klasy VII a i III b gim.

Zwycięzcom gratulujemy ‘’lekkiego’’ pióra, a wszystkim uczestnikom wspaniałej patriotycznej postawy widocznej w zredagowanych rymowankach.

rym1 rym2

PATRIOTYCZNE RYMOWANKI

________________________________________________

Wycieczka do Nadleśnictwa w Tomaszowie Lubelskim

Dnia 06.11.2018 roku członkowie Ligi Ochrony Przyrody (uczniowie klas III i IV) wraz z opiekunami p. Bożeną Bryk, p. Teresą Smutniak, p. Anitą Wiśniewską-Dziurą wyjechali na wycieczkę do Siwej Doliny. Pogoda była sprzyjająca, więc można było przejść ścieżką dydaktyczną prowadzącą przez las. Grupę oprowadzał leśniczy, który bardzo ciekawie opowiadał o różnych gatunkach drzew i krzewów, a także o zwierzętach żyjących w lesie. Można było zobaczyć tropy zwierząt i nauczyć się ich rozpoznawania. Dodatkową atrakcją były tablice informacyjne, które zawierały ciekawostki o lesie i jego mieszkańcach. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała.

las1 las2 las3 las4 las5 las6

_____________________________________

W dniu 08.11.2018r. z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się wystawa biblioteczna pod hasłem ,,Polacy, którzy przynieśli nam wolność”. Podczas wystawy prezentowano sylwetki Polaków związanych z ruchem niepodległościowym w postaci zdjęć, biografii oraz prezentacji multimedialnych, wykonywanych przez uczniów. Podkreślono również udział innych Polaków w walce o wolność kraju.

Wystawę oraz prezentacje przygotowali uczniowie: Weronika Kusa z klasy VIIIa,                     Aleksandra Tchórzewska z klasy VIIIb, Weronika Stepuch z klasy IIIa, Gabriela Bajwoluk, Gabriela Chodurska, Paula Gęśla, Natalia Gwoździuk,  Anna Herman, Kacper Malec, Aleksandra Piwko i Julia Romaniuk z klasy IIIb – oddziałów gimnazjalnych, pod kierunkiem           p. Anny Pasternak.

WYSTAWA 1k WYSTAWA 2k WYSTAWA 3k

_______________________________________________________

26 października 2018 r. klasy: I ,,a”, I ,,b”, II ,,a”, II ,,b” i III ,,a” wyjechały na przedstawienie pt. ,,Orlątko” wystawione przez Warszawski Teatr Edukacyjny w Tomaszowskim Domu Kultury. Bajka została przygotowana dla dzieci z okazji 100  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy Orlątka, który wsłuchany w opowieści  starego Bajarza frunie w świat, aby pomóc krasnoludkom odzyskać niepodległość. Sam zaś staje się pięknym symbolem wolności i niepodległości nie tylko orłów, ale też ludzi. Uczniowie w ciekawy sposób zapoznali się z trudną historią odzyskania niepodległości przez Polskę, odszyfrowały datę i nauczyły się pieśni  legionowej. Wszyscy wrócili do szkoły bardzo zadowoleni.

ts1 ts2 ts3

________________________________________________

Konkurs recytatorski „Przyroda w poezji”

W dniu 25.10.2018r. po raz kolejny w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I – III  ,,Przyroda w poezji”, którego organizatorem było SK LOP. W konkursie udział wzięło 17 uczniów. Wystąpienia wszystkich uczestników były ciekawe i zgodne z tematyką konkursu. Komisja w składzie:
P. L. Tucka – dyrektor szkoły;  P. C Bednarski v – e dyrektor szkoły;  P. E. Hałasa oraz  P. I. Michniak przyznała następujące miejsca:

I miejsce: Przemysław Chmielewski – kl. II b

II miejsce: Gabriel Wojciechowski – kl. II a

III miejsce: Lena Klimczak – kl. II b oraz Karolina Hałka – kl. II a.

Wyróżnienia otrzymali: Martyna Bakun – kl. – II a i Wiktoria Piluś – kl. II b

Gratulujemy!!!

__________________________________________________

LEKCJA HISTORII W MUZEUM  – MIEJSCU PAMIĘCI W BEŁŻCU.

16 października 2018 roku uczniowie klas III gimnazjum  i VIII szkoły podstawowej uczestniczyli w lekcji muzealnej „Wokół żydowskiej tradycji dnia codziennego i świątecznego – o kulturze Żydów polskich.”. Następnie, pod kierunkiem przewodników, zwiedzili wystawę historyczną „Bełżec – obóz zagłady” oraz pomnik upamiętniający prawie 500 tys. ofiar niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, pomordowanych od marca do grudnia 1942 roku. Uczniowie poznali tragiczną historię Holocaustu oraz uświadomili sobie prawdziwą wartość życia, wolności i pokoju. (BH)

bel1 bel2 bel3 bel4 bel5 bel6

___________________________________________________

14 października 2018 r. obchodziliśmy XVIII Dzień Papieski pod hasłem ,,Promieniowanie Ojcostwa”. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Izabeli Chromiec i Pani Marty Pasierb przygotowali akademię poświeconą św. Janowi Pawłowi II. Na Mszy Świętej w kościele parafialnym o godz. 10.00, przy akompaniamencie skrzypiec, zabrzmiała ulubiona pieśń Papieża ,,Barka”. Były wiersze z głębokim przesłaniem oraz piosenki, które wyśpiewała młodzież, wyrażając swoją więź ze św. Janem Pawłem II. Prócz tego, przeprowadzono zbiórkę do puszek na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która od 18. lat wspiera zdolną młodzież z niezamożnych rodzin, pochodzącą ze środowisk wiejskich i małych miast. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie. Pamiętajcie, to ,,Wy jesteście Wiosną Kościoła” – jak powiedział św. Jan Paweł II.

papie1 papie2 papie3

_______________________________________________

WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA

28 września klasy : I ,,a”, II „b” i III „a” wyjechały  na  wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu, jednej z głównych atrakcji turystycznych w naszym regionie. Dzieci obserwowały wiele zwierząt, zarówno europejskich jak i egzotycznych.  Poznały gatunki zagrożone wyginięciem. Zoo to miejsce atrakcyjnej i pouczającej rozrywki, a zarazem miejsce gdzie uczniowie miło spędzili czas w towarzystwie kolegów i koleżanek.

zoo1 zoo2 zoo3 zoo en1 zoo en2 zoo en3

__________________________________________________

04 października  w naszej szkole gościliśmy słynnego iluzjonistę Benny Khermayer’a, który  grą ludzkiego sprytu i rozumu ze zmysłami człowieka, odkrył przed nami świat Iluzji. Przedstawił świat z innej perspektywy i pokazał to, co dla nas wydaje się niemożliwe u niego staje się możliwe.

il 1 il 2

________________________________________________

DEMOKRATYCZNE WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 21 września 2018 roku przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Jak co roku wybory poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Komisja wyborcza w składzie: Magda Niedorys, Weronika Kusa, Katarzyna Godzińska, Kacper Pasieczny, Panas Kewin – czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała komisyjnego przeliczenia głosów. Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego p. Emilia Grądkowska oraz p. Igor Hawor

Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

  1. Gabriela Chodurska kl. III b GIM – 45 głosów- PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU
  2. Wiktoria Malec kl. 8a – 44 głosy – ZASTĘPCA
  3. Maciej Bakun kl. 8 b – 43 głosy.- SKARBNIK
  4. Wiktoria Lembryk kl. 5 b – 36 głosów.- SEKRETARZ

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

_________________________________________

W dniu 19.09.2018 r. uczniowie klas IV wyjechali do Parku Wodnego w Chełmie. Głównym celem wyjazdu było rozwijanie aktywności ruchowej wśród dzieci, propagowanie zdrowego trybu życia, kształtowanie właściwych zachowań w miejscach publicznych. W trakcie pobytu na basenie, widoczna była integracja grupy, co dobrze wpływa na relacje między rówieśnikami. Wyjazd dostarczył uczestnikom wiele radości i przyjemnych wrażeń.

basen

_________________________________________________

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy 3 września 2018 r. mszą św. w Kościele Parafialnym pw. św. Piotra i Pawła w Łaszczowie, w której uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły, uczniowie, rodzice i nauczyciele. Po mszy św. wszyscy udali się na ogólne spotkanie, które odbyło się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego przebiegała  zgodnie z ceremoniałem szkoły. Pani  Dyrektor Lidia Tucka powitała  zebranych uczniów oraz  gości  –  Burmistrza Miasta i Gminy Pana Cezarego  Girgiela, ks. Krzysztofa Świtę, Przewodniczącą Rady Rodziców , rodziców i nauczycieli. Szczególnie ciepło zostali powitani nasi pierwszoklasiści. W dalszej części wystąpienia przedstawiła priorytetowe zadania szkoły na rok szkolny 2018/2019  i życzyła uczniom,  i nauczycielom wytrwałości oraz sukcesów w nowym roku szkolnym. Pan  Dyrektor  Cezary Bednarski przedstawił wychowawców poszczególnych klas.  Po zakończeniu oficjalnej uroczystości uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami do swoich klas.

______________________________________________

 

Kalendarz

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31