Start » AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

ROK SZKOLNY 2018/2019

Wycieczka klas 7 a i b w Góry Świętokrzyskie.

W dniach 4-5 czerwca uczniowie klas siódmych z opiekunami przebywali w pięknych krajobrazach Gór Świętokrzyskich. W pierwszym dniu zwiedzali Chęciny rozpoczynając od wizyty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

W Centrum Leonardo da Vinci wszystkie eksperymenty naukowe można przeprowadzić samodzielnie, a służą do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę. Kręcąc się na karuzeli Koło Fizyka można poznać działanie siły odśrodkowej, uderzając w Dzwony Rurowe zrozumieć zjawisko fali stojącej, a wprawiając w ruch kule na Kołysce Newtona pojąć zasady zachowania pędu i energii. Są tu też takie stanowiska interaktywne jak Harfa ŚwietlnaKoło Chomika, Wir WodnyWielka DmuchawaLejek GrawitacyjnyKomnata Amesa czy Telegraf Akustyczny. A to tylko niektóre z nich. Aby przybliżyć odwiedzającym geniusz patrona centrum – mistrza Leonarda, sprowadzono tu także wystawę „Świat Leonarda da Vinci”.

Następnie uczniowie zwiedzali z przewodnikiem Chęciny, czyli: Aleję Królów, Skarbiec, Górny i Dolny Zamek, Klasztor , Wieżę Widokową, Ścieżkę Mnicha oraz zbrojownię, gdzie każdy z uczestników będzie mógł przymierzyć stroje rycerskie i zapoznać się ze średniowiecznym orężem.

W drugim dniu wycieczki głównym punktem było zwiedzanie Świętego Krzyża, czyli klasztoru pobenedyktyńskiego z relikwią drzewa z Krzyża Św. na Łysej Górze.

Później wszyscy spróbowali swoich umiejętności artystycznych na warsztatach garncarskich w Osadzie Średniowiecznej. Uczestnikom towarzyszyła piękna pogoda i dobry humor, a także sympatyczna pani pilot z Biura Turystycznego SUN TOURIST, którym serdecznie dziękujemy za organizację i opiekę.

w2  w9

_____________________________________________

W sobotni wieczór, 8 czerwca 2019 r. uczniowie klas III Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Łaszczowie tradycyjnym balem rozpoczęli pożegnanie ze szkołą, w murach której spędzili ostatnie 3 lata.  Ten dzień miał dla wszystkich szczególne znaczenie. Trzecioklasiści  ukończyli  drugi etap kształcenia i …… czytaj więcej

b1 b2 b3 b4 b5 b6

_____________________________________________________

Nowy obraz (1)

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

„Nauka języków obcych  przy zastosowaniu TIK jako narzędzi wspomagających tradycyjny proces nauczania i uczenia się”

MOVIE MAKER

W II semestrze  uczniowie  biorący udział w realizacji innowacji pedagogicznej poznali program Movie Maker, który służy do tworzenia i edycji filmów.

Przy użyciu tego programu uczestnicy przygotowali filmiki na temat:

  • angielski: „Makeup, cosmetics and furniture”, „Animals”, „Furniture and decoration”, „Bathroom”, „Professions”, „Furniture and decoration”;
  • niemiecki: „Geschirr”, „Bad”, „Narzędzia”;
  • polski: „Klasyka literatury polskiej”, „ Bolesław Prus”, „Polscy nobliści -literatura”, „Części zdania”.

Efekty pracy uczniów można obejrzeć klikając na link:

https://padlet.com/xhaidi/w1xmtozu0k01

__________________________________________________

mm

LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LEKSYKALNEGO
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO MEMORY MASTER

Kolejna edycja konkursu „ Memory Master” została rozstrzygnięta. Uczniowie rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych tj. klas III oddziałów gimnazjalnych oraz VIII,VII, VI, i V szkoły podstawowej.

Laureatami konkursu edycji jesiennej zostali następujący uczniowie:

Aleksandra Piwko kl. III b, Gabriela Chodurska kl. III b, Julia Romaniuk kl. III b,  Nikola Pieprzowska kl. III a, Zuzanna Dorota kl. VIII b, Dagmara Płachta kl. VIII b, Klaudia Szyper kl. VIII a, Gabriel Lepionka kl. V a

Wyróżnienie: Aleksandra Krawczyk kl. VIII b, Kubala Mateusz kl. III a

Laureatami konkursu edycji wiosennej zostali następujący uczniowie:

Nikola Pieprzowska kl. III a, Gabriel Lepionka kl. V a, Aleksandra Dobosz kl. IV b

Wyróżnienie: Mateusz Kubala kl. III a, Natalia Goździuk kl. III b, Marcel Trześniowski kl. III a, Dominkia Pasierb kl. VII a, Oliwia Bielecka kl. VII a, Nadia Szewczuk kl. VI a, Julia Kurcman kl. Va

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych edycjach.

_________________________________________

PODRÓŻ PO EUROPIE

W poniedziałek 27 maja  w naszej szkole z okazji dnia języków odbyło się przedstawienie pt. „Podróż po Europie”. Głównym założeniem tego święta było promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować. W tym dniu uczniowie klas starszych wcielili się w  przedstawicieli rożnych narodowości krajów europejskich, a czas umilały największe europejskie przeboje w różnych językach. Dodatkową atrakcją były tańce narodowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

W tym dniu społeczność szkolna „przeniosła się” do europejskich krajów, takich jak: Dania, Szwecja, Niemcy, Hiszpania, Francja, Holandia oraz Włochy. Do uświetnienia tego dnia przyczyniły się „międzynarodowe” babeczki przygotowane przez uczniów oraz loteria fantowa. Dochód z babeczek oraz loterii został przekazany na cele charytatywne. Organizatorami Dnia Języków byli nauczyciele języków obcych: Emilia Grądkowska, Patrycja Grzesik, Aneta Hałasa oraz Igor Hawor.

Zapraszamy do galerii

____________________________________________

Konkurs plastyczny „Otwieramy wrota lasu”

W naszej szkole został przeprowadzony szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Otwieramy wrota lasu”. Jego organizatorem był SK LOP. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy, której motywem przewodnim był las. Komisja konkursowa wyróżniła prace następujących uczniów:

I miejsce – Martyna Jaskuła – kl. VII „a”,

II miejsce – Aleksandra Stawarz – kl. VII „a”,

III miejsce – Dominika Pasierb – kl. VII „a”.

Wyróżnienie: Julia Oleńczuk – kl. V „a”.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach!

wrota

__________________________________________

Dnia 22 maja 2019r w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chemii.
Ten dzień był również przedstawieniem podsumowania pracy na Kole Chemicznym.
Uczniowie z Koła Chemicznego klas: VII i VIII przygotowali krótki występ w trakcie, którego m.in. przeprowadzili eksperymenty chemiczne z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Nie do wiary, że przy pomocy tak prostych składników jak ocet, soda czy olej można wyczarować tak niesamowite zjawiska! Sprawdzaliśmy jak zachowa się świeczka przykryta szklanką, obserwowaliśmy jak pompuje się balon za sprawą octu i sody. Największy jednak entuzjazm wzbudziły wybuch wulkanu oraz zabawy cieczą nienewtonowską i tęcza ze Skitelsów.

__________________________________________

Szkoła realizuje Ogólnopolski Program Edukacyjny ,,Trzymaj Formę!”. W ramach realizacji programu w dniu 14.05.2019 r. odbył się Szkolny Konkurs ,,Więcej wiem, zdrowo jem”  w kategorii klasy VIII i oddziały gimnazjalne, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Przy okazji konkursu prezentowano również książki i broszury na temat zasad zdrowego stylu życia i zaburzeń odżywiania.

I miejsce w konkursie zajął Krystian Karaev z klasy IIIa,

II – Gabriela Chodurska z klasy IIIb,

III – Nikola Pieprzowska z klasy IIIa i Aleksandra Piwko z klasy IIIb.

Konkurs i wystawkę zorganizowała p. Anna Pasternak. Nagrody dla uczniów ufundował Urząd Miejski w Łaszczowie.

a1 a2

________________________________________

ZAJĘCIA   Z  EDUKACJI  CZYTELNICZEJ –  „ PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE WRAZ Z PASOWANIEM NA CZYTELNIKA”

Uroczyste Pasowanie na Czytelnika klasy I „b” odbyło się 10 maja,    a klasy I „a” 14 maja w bibliotece szkolnej. Uczniowie kl. IV „a” przygotowali ciekawą inscenizację związaną z bohaterami bajek, która była wprowadzeniem do części zasadniczej zajęć, czyli Pasowanie na Czytelnika. Pierwszoklasiści poprzez uczestnictwo w zajęciach poznali bibliotekę szkolną jej zbiory oraz poznali zasady poszanowania książek i zasady właściwego zachowania się   w bibliotece.

   

___________________________________

Pokazy Klubu Medalistów Mistrzostw Świata i Europy  w Zapasach i Sumo.

W czwartek 9 maja na sali gimnastycznej w naszej szkole odbył się pokaz umiejętności sportowych uczestników zajęć zapaśniczych sekcji w Tyszowcach w ramach Klubu Medalistów Mistrzostw Świata i Europy w Zapasach i Sumo .Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem możliwości i sprawności fizycznej swoich rówieśników. Pokazy stanowiły rodzaj zachęty i motywacji do udziału w tego typu zajęciach na terenie naszej szkoły we wtorki i czwartki o godz.17.00.

__________________________________________

Akademia z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja

228 lat temu Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Z tej okazji 30 kwietnia 2019 roku w Naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia, w czasie której uczniowie przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku oraz znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny.

__________________________________________________________________________

Rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych

30.04.2019 r. zostały ogłoszone wyniki dwóch konkursów czytelniczych. Uczniowie z klas czwartych musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością baśni, a klas piątych mitów.

Po weryfikacji prac zostały przyznane następujące miejsca:

Uczniowie klas IV:

I miejsce – Katarzyna Zubiak,

II miejsce – Anna Piwko,

III miejsce – Izabela Portka.

Uczniowie klas V:

I miejsce – Szymon Smyk – kl. V c,

II miejsce – Natalia Stepuch – kl. V b,

III miejsce – Justyna Wronka – kl. V b.

Gratulujemy!!!

 

______________________________________________________________

W naszej szkole został przeprowadzony „Szkolny konkurs plastyczno – językowy: My Easter Poster. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

Jego celem było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań samodzielnego pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych językiem angielskim, ćwiczenie poprawnej pisowni, rozwijanie uzdolnień plastycznych, rozbudzanie wyobraźni twórczej, rozwijanie motywacji do samodzielnej pracy w przygotowaniu do konkursu, umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy z języka angielskiego oraz kultywowanie tradycji Wielkanocnych.

Kolorowa ekspozycja prac uczniów została przedstawiona na korytarzu szkolnym i cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni. Gratulujemy!

_____________________________________________

27 marca 2019r.  w Zespole Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim odbył się VIII Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Organizatorami festiwalu były Pani  Katarzyna Ważna oraz Pani Urszula Cybulska. Patronat honorowy objął Starosta Tomaszowski Pan Henryk Karwan oraz  Konsul Honorowy Austrii w Lublinie Pan Piotr Majchrzak. Nadrzędnym celem konkursu jest promowanie nauki języków obcych oraz wspieranie rozwoju uczniów uzdolnionych wokalnie i językowo, a ponadto stworzenie możliwości prezentacji swoich umiejętności przed szerszą publicznością oraz pozytywne zmotywowanie do dalszego rozwoju muzyczno – językowych talentów.  Festiwal został uroczyście otwarty przez dyrektora ZS Nr 1 Pana Leszka Bobera, który przywitał wszystkich przybyłych uczestników i ich opiekunów.

W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział 23 uczniów z 14 szkół  podstawowych powiatu tomaszowskiego.  Jak co roku zadaniem każdego uczestnika było zaprezentowanie dwóch utworów, jednego w języku angielskim, drugiego w języku niemieckim lub rosyjskim. W tegorocznej edycji festiwalu na scenie „Bartosza” reprezentowały naszą szkołę cztery utalentowane uczennice: Oliwia Bielecka (VIIa)  Paula Gęśla (IIIb) , Karina Pastuła (VIIb) oraz Kamila Swatowska (IIIb). Mimo udanych występów nie wszystkie znalazły się w gronie laureatów.  Jury festiwalu ujęła swoim wykonaniem Karina, która wyśpiewała sobie III miejsce, natomiast Oliwia za swój występ otrzymała nagrodę specjalną Konsula Honorowego Austrii w Lublinie. Dziękujemy dziewczynom za reprezentowanie Naszej Szkoły, gratulujemy występów oraz życzymy dalszego rozwoju i  sukcesów na językowo – muzycznej scenie!

p2 p6

_____________________________________________________

KONKURS PLASTYCZNY „Woda źródłem życia”

W dniu 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień WODY w związku z tym został rozstrzygnięty konkurs plastyczno „Woda źródłem życia”. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaszczowie.

Tematem konkursu jest Woda jako źródło wszelkiego życia na Ziemi.

zdięcie 1 zdięcie 2

Wyniki konkursu

_________________________________________________

W dniu 26.03.2019 r. odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy ,,Zapałka na zakręcie” w kategorii klasy VII – VIII i oddziały gimnazjalne. Z okazji konkursu prezentowano również utwory Krystyny Siesickiej.

I miejsce zajęła Weronika Stepuch z klasy IIIa,

II – Karolina Gardiasz i Kinga Łyta z klasy IIIa,

III – Aleksandra Piwko z klasy IIIb.

Konkurs i wystawę zorganizowała p. Anna Pasternak przy współudziale aktywu bibliotecznego: Weroniki Kusa i Wiktorii Malec z klasy VIIIa oraz Aleksandry Tchórzewskiej   z klasy VIIIb.

1k 2k 3k

________________________________________________

Klasy 5 w Zamojskim Zoo na pierwszy dzień wiosny

Więcej zdjęć w galerii.

___________________________________________

10 marca 2019 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję wspomóc Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych.  W ramach akcji „Pola nadziei” została przeprowadzona kwesta pod kościołem. Zebrano 2532,80 zł. Celem była zbiórka funduszy na rzecz pacjentów Hospicjum oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie chorób terminalnych i funkcjonowania placówki. Członkowie PCK, Samorządu Uczniowskiego oraz LOP wykonywali żonkile na kwestę pod czujnym okiem nauczycieli.  Żonkili zostało wykonanych 300 sztuk. Kwiaty te stanowią międzynarodowy symbol nadziei i są oznaką naszej solidarności z osobami w ciężkiej chorobie nowotworowej. Wszystkim zaangażowanym w naszą akcję charytatywną serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok.

___________________________________________________

28 lutego 2019 r., w naszej szkole jak co roku  odbyła się zabawa karnawałowa. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami i łańcuchami zachęcała do szampańskiej zabawy – najpierw młodszych pociech, a później naszej „młodzieży”.

Wszyscy bawili się znakomicie. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. O wspaniałą i profesjonalną oprawę muzyczną połączoną z zabawą zadbał DJ i Wodzirej Axel, za co serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia za rok!

dav Więcej zdjęć w galerii.

_________________________________________________

ah

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

W roku szkolnym 2018/2019  (październik 2018 r. – styczeń 2019 r.) w Publicznej Szkole Podstawowej w Łaszczowie realizowana była innowacja pedagogiczna „Nauka języków obcych przy zastosowaniu TIK jako narzędzi wspomagających tradycyjny proces nauczania i uczenia się”. Podczas I semestru uczniowie  zapoznali się z następującymi narzędziami TIK: https://prezi.com/ , http://www.fotobabble.com. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystali w praktyce, tworząc bazę materiałów edukacyjnych do samodzielnej nauki języka angielskiego, niemieckiego i polskiego.

Efekty pracy uczniów  klasy III b gimnazjum można obejrzeć klikając na link:

https://padlet.com/xhaidi/rz5kqaljyco7

____________________________________________________

Zagrali w 27.Finale WOŚP

            13 stycznia 2019 roku kolejny raz Wolontariusze Naszej Szkoły uczestniczyli w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pomimo niesprzyjającej aury – śniegu, mrozu i przejmującego wiatru, z gorącymi sercami wyszli na ulice Łaszczowa i Pukarzowa, aby rozgrzać serca mieszkańców i pokazać, że POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE.

W tym roku Fundacja zbierała pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Łącznie wszyscy wolontariusze zebrali 8 318, 55 zł, zaś uczniowie Naszej Szkoły – 5397,82 zł.

Dziękujemy za Wielkie Serca wszystkim ofiarodawcom, a Wolontariuszom za poświęcony czas.

_____________________________________________________

W listopadzie i grudniu  w naszej szkole odbyły się szkolne zawody w halową piłkę nożną dziewcząt i chłopców.  Do zawodów przystąpiło 5 drużyn żeńskich i 6 męskich. Zawody rozgrywane były systemem  „każdy z każdym”, za zwycięstwo drużyna uzyskiwała 3 pkt, za remis 1 pkt, za przegraną 0 pkt. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

Kategoria klas VII – III GIM.

DZIEWCZĘTA:                                                                   

I miejsce – klasa III B GIM.

II miejsce – klasa VIII B

III miejsce – klasa VII A

IV miejsce – klasa VII B

V miejsce – klasa III A GIM.

CHŁOPCY:

I miejsce – klasa III B GIM.

II miejsce – klasa III A GIM.

III miejsce – klasa VIII B

IV miejsce – klasa VIII A

V miejsce – klasa VII B

VI  miejsce – klasa VII A

_______________________________________

PACZKA MARZEŃ

Grono osób chętnych nieść pomoc i radość nie maleje. Po raz kolejny spełniliśmy marzenia ośmiorga dzieci z terenu Gminy Łaszczów. Z okazji VI edycji akcji „Paczka Marzeń”, której organizatorem jest Rejonowy Zarząd PCK w Tomaszowie Lub. oraz ZS Nr 1 w Tomaszowie Lub. uczniowie klas VII, VIII i III (gimnazjum) oraz nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaszczowie, zgodnie z życzeniami dzieci wypowiedzianymi w listach do Świętego Mikołaja przygotowali paczki z wymarzonymi prezentami.

14 grudnia 2018r. delegacje uczniów wraz z opiekunami gościły na imprezie podsumowującej akcję. Wraz z pozostałymi darczyńcami mieliśmy okazje dzielić radość dzieci ze spotkania z Mikołajem. Wymarzone prezenty, wspólna zabawa oraz poczęstunek sprawiły, że twarze dzieci promieniały od uśmiechów. W imieniu Obdarowanych i organizatorów akcji z głębi serca dziękujemy za Wasz gest dobrej woli. Życzymy Wam drodzy Darczyńcy, by pomaganie innym nadawało Waszemu życiu wspaniały smak dobra i wróciło do Was kiedyś ze zdwojoną siłą.

Opiekunowie i Wolontariusze Szkolnego Koła PCK

p26

Więcej zdjęć w gelarii.

_______________________________________________

Grupa ZAELEKTRYZOWANI

W dniu 17.12.2018r. w naszej szkole gościła grupa „Zaelektryzowani”. W fizyczno-chemicznych pokazach uczestniczyło ponad …. uczniów z klas I-VIII. W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami np. ciekłym azotem, helem, wodorem . Pokazy odbyły się z wykorzystaniem dużej kolekcji rekwizytów, znanych i stosowanych najczęściej w życiu codziennym. Uczniowie obserwowali między innymi: zjawisko powstawania chmury w szklanym słoju, efekt działania fali uderzeniowej.
Uczniowie oglądali efektowne pokazy, ale sami również brali udział w niektórych eksperymentach. W przystępny sposób dowiadywali się o wielu ciekawych zjawiskach fizycznych, zastosowaniach ciekłego azotu oraz zachowaniu przy tym szczególnej ostrożności.
Fabuła pokazu była bardzo przystępna, zgrabnie łączyła elementy humorystyczne oraz edukacyjne.. Wystep grupy „Zaelektryzowani” cieszył się wielkim uznaniem, uczniowie czynnie uczestniczyli w pokazie i głośno oklaskiwali eksperymenty.

___________________________________________________

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

W środę 19 grudnia 2018 r. po raz czwarty odbył się w Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, którego celem jest kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia (kolędowanie), integracja dzieci, ujawnianie uzdolnień, umiejętności muzycznych. Tym razem gościliśmy dzieci z Gminnego Przedszkola, 3 zespoły wokalne z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nabrożu Kolonii oraz solistów, zespoły, klasy: I a, I b, III a i chór szkolny z naszej szkoły. Uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Przegląd zorganizowali : Grażyna Ponikowska – Czok i Arkadiusz Kłyż.

________________________________________________

KONKURS PLASTYCZNO – JĘZYKOWY „MERRY CHRISTMAS”

W ostatnim tygodniu przed świętami został rozstrzygnięty Konkurs plastyczno- językowy Merry Christmas”. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów Publicznej szkoły Podstawowej w Łaszczowie.

Jego celem było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań samodzielnego pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych językiem angielskim oraz niemieckim, ćwiczenie poprawnej pisowni, rozwijanie uzdolnień plastycznych, rozbudzanie wyobraźni twórczej, rozwijanie motywacji do samodzielnej pracy w przygotowaniu do konkursu, umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy z języka angielskiego oraz kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce– Patryk Tama I b

II miejsce– Karolina Lizak I a

Wyróżnienie- Paweł Mękal I a, Amelia Adamczuk II a, Nikola Wronka II b, Jakub Talabski I a

  • klasy 4-6 Szkoły Podstawowej:

I miejsce– Aleksandra Dobosz IV b

II miejsce– Julia Kurcman V c

III miejsce– Radek Mroczkowski IV a

Wyróżnienie- Ksawery Szyper IV b, Kacper Grzeszata IV b, Jakub Grzeszata V c, Patryk Wronka V c

  • klasy 7-8 SP i 3 Gim:

I miejsce– Martyna Więsak VIII a

Wyróżnienie- Krystian Grząśko VII b

  • klasy 1-3 Szkoły Podstawowej:

Kolorowa ekspozycja prac uczniów została przedstawiona na korytarzu szkolnym i cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

dav dav

_________________________________________

Warsztaty twórcze – „Choinka z guzików”

17 grudnia 2018r. w Bibliotece Publicznej Gminy Łaszczów odbyły się warsztaty twórcze wykonywania „Choinek z guzików” w których uczestniczyli uczniowie klasy V „c”.

Uczestnicy własnoręcznie wykonywali różnego rodzaju choinki z papieru , które następnie ozdabiali guzikami i wieloma innymi materiałami. Było przy tym dużo śmiechu i fajnej zabawy. Dziękujemy Paniom z Biblioteki za miłe przyjęcie naszych uczniów.

sdrdav dav sdr  dav dav

______________________________________________

PROMYCZEK RADOŚCI

Dokładnie 6 grudnia, w dniu  Mikołajek w ramach VI edycji zainicjowanej przez Wolontariuszy Publicznego Gimnazjum w Łaszczowie akcji „Promyczek Radości”, do Oddziałów Dziecięcych tomaszowskiego szpitala trafiły kolejne zestawy zabawek. Dzięki zaangażowaniu członków Szkolnego Koła PCK oraz ofiarności i zrozumieniu Społeczności Szkoły Podstawowej w Łaszczowie zgromadziliśmy środki, za które zostały zakupione upominki dla chorych dzieci przebywających w szpitalu. Wierzymy, że dzięki naszej akcji na smutnych twarzach małych pacjentów, choć na chwilę pojawią się promyczki radości, a czas choroby nie będzie się im kojarzył tylko z cierpieniem i bólem. Gorąco dziękujemy za Wasze wsparcie  i zachęcamy do udziału w wiosennej edycji naszej akcji. (PG)

Opiekunowie i wolontariusze Szkolnego Koła PCK

r2 r3 r4

__________________________________________

POMOC DLA HOSPICJUM

W dniach 04 – 06 grudnia 2018r. Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaszczowie wzięła udział w  akacji charytatywnej na rzecz Hospicjum „Santa Galla” w Łabuńkach. Zorganizowana przez Wolontariuszy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łaszczowie akcja polegała na zbiórce żywności długoterminowej. Mimo że akcja trwała zaledwie kilka dni , udało się nam zebrać 70 kg produktów spożywczych, które w formie pomocy przedświątecznej trafiły do hospicjum. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za zrozumienie i okazane serce. Pamiętajmy, że  nie liczy się to ile posiadamy, ale ile dajemy innym i jak się z nimi dzielimy. (PG)

Opiekunowie i wolontariusze Szkolnego Koła PCK

____________________________________________

Mikołajki 2018

W czwartek 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj!

Już od rana słyszeliśmy jego dzwonki, uczniowie z klas I – III z niecierpliwością czekali kiedy wejdzie do klasy, a elfy, czyli uczniowie z klasy 7b, przygotowały dla nich w tym czasie szereg atrakcji m.in. czytanie fragmentów książek, nawiązujących do  zbliżających się świąt w ramach IV już edycji promocyjnej akcji czytelniczej ”Cała szkoła czyta o świętach i prezentach” przygotowanej przez Bibliotekę Szkolną.

Następnie na sali gimnastycznej odbyło się ogólnoszkolne spotkanie ze Św.Mikołajem, na którym nie zabrakło tradycyjnych wierszyków i piosenek dla niecodziennego gościa, w tym również w języku angielskim, a także wspólnych zabaw ruchowych z elfami, testu wiedzy o postaci św.Mikołaja oraz rozpoznawania znanych postaci baśniowych, a przede wszystkim wspólnego tańca w kółeczku i mnóstwa dobrego humoru.

Na zakończenie przygotowano podsumowanie dwóch konkursów: II edycji Szkolnego Konkursu Literacko- Plastycznego  ”List do Świętego Mikołaja” i  Szkolnego Konkursu Czytelniczego ”Inspiracje Twórczością Kornela Makuszyńskiego”.

Ponadto wszyscy uczniowie otrzymali od Św.Mikołaja słodkie upominki ufundowane przez Szkolną Radę Rodziców, której serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy również nauczycielom – opiekunom, którzy przygotowali powyższe spotkanie: p.E.Hałasa, p.E.Kusej, p.J.Krzysicy, p.E.Grądkowskiej, p.A.Kłyż i p.I. Hawor.

 

Uczniowie nagrodzeni w II edycji ”Listu do Świętego Mikołaja”:

w kategorii klas I – III:   I miejsce – Magdalena Nagowska -kl. 3a

II miejsce – Lilianna Staszczuk -kl. 3a

III miejsce – Oliwia Wieczorek -kl. 2a

Wyróżnienie – Patrycja Chojna -kl. 2a

 

W kategorii klas IV– VI:  I miejsce Julia Oleńczuk  -kl. 5a

II miejsce – Nikola Hawrylak  -kl. 5b

III miejsce –  Maja Kłos  – kl. 4a

Gratulujemy!

DCIM100MEDIA DCIM100MEDIA DCIM100MEDIA

Zapraszamy do galerii.

________________________________________________________
Koło chemiczne
W naszej szkole działa Koło chemiczne pod nazwą „Klub młodego chemika”.
Zajęcia są prowadzone dla uczniów i przez uczniów z pasją, zainteresowanych naukami przyrodniczymi. Robimy doświadczenia które przybliżają i wyjaśniają wspaniały świat chemii. Ostatnio wykonano dwa doświadczenia :
1. Kolorowe papierki – chromatografia bibułowa
2. Węże faraona. Zachęcamy do udziału w zajęciach.
Przeczytaj więcej:  kółko chemiczne

____________________________________________

29 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła się DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA. W ten wieczór nie mogło również zabraknąć wróżb przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Można było wywróżyć sobie co nas czeka w przyszłości, czy nasza miłość spełni oraz jakie będzie imię naszej drugiej połówki. Wróżbom towarzyszyły śmiechy i niedowierzania w nadchodzącą przyszłość. Wytańczeni i zmęczeni uczniowie wrócili do domu z lekkim niedosytem, że wszystko trwało tak krótko…

dys1 dys2 dys4 dys5 dys6 dys7

_____________________________________________

Dnia 9 listopada 2018 roku w Centrum Kultury Filmowej ,,Stylowy” w Zamościu, delegacja naszej szkoły: V-ce dyrektor pan Cezary Bednarski oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego Gabriela Chodurska uczestniczyli w gali podsumowującej projekt ,,Szkoły dla Niepodległej”.

W czasie uroczystości zostały wręczone certyfikaty potwierdzające ustanowienie Rekordu Polski w największej liczbie osób tańczących poloneza jednocześnie w wielu lokalizacjach, w ramach akcji ,,Rekordowy Polonez na 100-lecie Niepodległości”.

Uroczystościom towarzyszyły przemówienia, występy artystyczne dzieci i młodzieży.

Gabriela Chodurska

     

__________________________________

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „OJCZYZNA MOJA WOLNA ! WOLNA !”

24 października 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Łaszczowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski   „Ojczyzna moja Wolna! Wolna!” zorganizowany przez Publiczną Szkołę  Podstawową im. gen. Władysława Sikorskiego  w Łaszczowie i Bibliotekę  Publiczną Gminy Łaszczów, pod patronatem Burmistrza Łaszczowa  Pana Cezarego   Girgiela.

Konkurs miał na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości    przez Polskę, zwrócenie uwagi na wartości patriotyczne a także kształcenie wśród uczniów kultury żywego słowa.

W konkursie wzięło udział 29 recytatorów. WYNIKI KONKURSU

___________________________________

„Niepodległa, Nasza, Jedyna”

23 października 2018 r. w LSCDN w Lublinie odbyło się podsumowanie  trzech wojewódzkich konkursów zorganizowanych z okazji 100 –lecia odzyskania Niepodległości: literackiego, plastycznego i konkursu na prezentację multimedialną.

Uczennica naszej szkoły Weronika Kusa klasa VIII A otrzymała wyróżnienie w kategorii prezentacja multimedialna. Praca pt „ Bohaterowie Lubelszczyzny w walce o wolność” została wykonana pod kierunkiem Grażyny Ponikowskiej – Czok.

1-25686

_____________________________________________

15 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Łaszczowie odbył się I Festiwal Pieśni Patriotycznych. Listopad 2018 roku to szczególny miesiąc, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym ze sposobów uczczenia tych najważniejszych dla każdego Polaka wydarzeń jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które uczą nas miłości do ojczyzny, opowiadają jej historię i drogę do odzyskania niepodległości.

W uroczystości wystąpili soliści oraz zespoły. Młodzi wokaliści zaprezentowali się w następującym repertuarze patriotycznym: czytaj

fes1 fes2 fes3

_______________________________________________

W dniu 08 listopada 2018 roku w nasze szkole został rozstrzygnięty „Konkurs na najładniejszą klasową dekorację z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.  Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski wraz z Dyrekcją szkoły. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy. Konkurs miał na celu zmotywowanie uczniów do dbania o estetykę klasy oraz uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Klasa oceniana była w czterech kategoriach: wygląd gazetki, obecność w klasie informacji o 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, pomysłowość i zaangażowanie całej klasy, dodatkowe elementy dekoracji tzw. ,,efekty specjalne”. Wygląd klasy oceniało jury w składzie: Wiktoria Malec, Wiktoria Lembryk, Magda Niedorys oraz Dagmara Płachta. Klasy wyróżnione to: IIb SP, IIIa Gim, Iii Gim. Nagrodą za wygranie konkursu była ,,wyprawa w nieznane”. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

_____________________________________________________

100

Szkolny Konkurs Literacki ‘’Patriotyczne rymowanki’’ rozstrzygnięty!

W ramach różnorodnych działań związanych z uczczeniem 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs klasowy (opracowany i przygotowany przez p.E.Hałasę i p.A.Wiśniewską-Dziurę) polegający na ułożeniu kilku 2-, 4- lub 6-wersowych rymowanek z użyciem pojęć odnoszących się do wydarzeń, osób, miejsc mających wpływ w procesie odzyskiwania niepodległości.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem Dyrektora Szkoły p.Lidii Tuckiej wyróżniła prace 6 zespołów klasowych ( w załączniku), które otrzymały dyplomy i ‘’słodką’’ nagrodę:

-w kategorii klas I -III: klasy II a i III a

-w kategorii klas IV – VI: klasy IV a i Va

– w kategorii klas VII – III gim. : klasy VII a i III b gim.

Zwycięzcom gratulujemy ‘’lekkiego’’ pióra, a wszystkim uczestnikom wspaniałej patriotycznej postawy widocznej w zredagowanych rymowankach.

rym1 rym2

PATRIOTYCZNE RYMOWANKI

________________________________________________

Wycieczka do Nadleśnictwa w Tomaszowie Lubelskim

Dnia 06.11.2018 roku członkowie Ligi Ochrony Przyrody (uczniowie klas III i IV) wraz z opiekunami p. Bożeną Bryk, p. Teresą Smutniak, p. Anitą Wiśniewską-Dziurą wyjechali na wycieczkę do Siwej Doliny. Pogoda była sprzyjająca, więc można było przejść ścieżką dydaktyczną prowadzącą przez las. Grupę oprowadzał leśniczy, który bardzo ciekawie opowiadał o różnych gatunkach drzew i krzewów, a także o zwierzętach żyjących w lesie. Można było zobaczyć tropy zwierząt i nauczyć się ich rozpoznawania. Dodatkową atrakcją były tablice informacyjne, które zawierały ciekawostki o lesie i jego mieszkańcach. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała.

las1 las2 las3 las4 las5 las6

_____________________________________

W dniu 08.11.2018r. z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się wystawa biblioteczna pod hasłem ,,Polacy, którzy przynieśli nam wolność”. Podczas wystawy prezentowano sylwetki Polaków związanych z ruchem niepodległościowym w postaci zdjęć, biografii oraz prezentacji multimedialnych, wykonywanych przez uczniów. Podkreślono również udział innych Polaków w walce o wolność kraju.

Wystawę oraz prezentacje przygotowali uczniowie: Weronika Kusa z klasy VIIIa,                     Aleksandra Tchórzewska z klasy VIIIb, Weronika Stepuch z klasy IIIa, Gabriela Bajwoluk, Gabriela Chodurska, Paula Gęśla, Natalia Gwoździuk,  Anna Herman, Kacper Malec, Aleksandra Piwko i Julia Romaniuk z klasy IIIb – oddziałów gimnazjalnych, pod kierunkiem           p. Anny Pasternak.

WYSTAWA 1k WYSTAWA 2k WYSTAWA 3k

_______________________________________________________

26 października 2018 r. klasy: I ,,a”, I ,,b”, II ,,a”, II ,,b” i III ,,a” wyjechały na przedstawienie pt. ,,Orlątko” wystawione przez Warszawski Teatr Edukacyjny w Tomaszowskim Domu Kultury. Bajka została przygotowana dla dzieci z okazji 100  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy Orlątka, który wsłuchany w opowieści  starego Bajarza frunie w świat, aby pomóc krasnoludkom odzyskać niepodległość. Sam zaś staje się pięknym symbolem wolności i niepodległości nie tylko orłów, ale też ludzi. Uczniowie w ciekawy sposób zapoznali się z trudną historią odzyskania niepodległości przez Polskę, odszyfrowały datę i nauczyły się pieśni  legionowej. Wszyscy wrócili do szkoły bardzo zadowoleni.

ts1 ts2 ts3

________________________________________________

Konkurs recytatorski „Przyroda w poezji”

W dniu 25.10.2018r. po raz kolejny w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I – III  ,,Przyroda w poezji”, którego organizatorem było SK LOP. W konkursie udział wzięło 17 uczniów. Wystąpienia wszystkich uczestników były ciekawe i zgodne z tematyką konkursu. Komisja w składzie:
P. L. Tucka – dyrektor szkoły;  P. C Bednarski v – e dyrektor szkoły;  P. E. Hałasa oraz  P. I. Michniak przyznała następujące miejsca:

I miejsce: Przemysław Chmielewski – kl. II b

II miejsce: Gabriel Wojciechowski – kl. II a

III miejsce: Lena Klimczak – kl. II b oraz Karolina Hałka – kl. II a.

Wyróżnienia otrzymali: Martyna Bakun – kl. – II a i Wiktoria Piluś – kl. II b

Gratulujemy!!!

__________________________________________________

LEKCJA HISTORII W MUZEUM  – MIEJSCU PAMIĘCI W BEŁŻCU.

16 października 2018 roku uczniowie klas III gimnazjum  i VIII szkoły podstawowej uczestniczyli w lekcji muzealnej „Wokół żydowskiej tradycji dnia codziennego i świątecznego – o kulturze Żydów polskich.”. Następnie, pod kierunkiem przewodników, zwiedzili wystawę historyczną „Bełżec – obóz zagłady” oraz pomnik upamiętniający prawie 500 tys. ofiar niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, pomordowanych od marca do grudnia 1942 roku. Uczniowie poznali tragiczną historię Holocaustu oraz uświadomili sobie prawdziwą wartość życia, wolności i pokoju. (BH)

bel1 bel2 bel3 bel4 bel5 bel6

___________________________________________________

14 października 2018 r. obchodziliśmy XVIII Dzień Papieski pod hasłem ,,Promieniowanie Ojcostwa”. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Izabeli Chromiec i Pani Marty Pasierb przygotowali akademię poświeconą św. Janowi Pawłowi II. Na Mszy Świętej w kościele parafialnym o godz. 10.00, przy akompaniamencie skrzypiec, zabrzmiała ulubiona pieśń Papieża ,,Barka”. Były wiersze z głębokim przesłaniem oraz piosenki, które wyśpiewała młodzież, wyrażając swoją więź ze św. Janem Pawłem II. Prócz tego, przeprowadzono zbiórkę do puszek na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która od 18. lat wspiera zdolną młodzież z niezamożnych rodzin, pochodzącą ze środowisk wiejskich i małych miast. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie. Pamiętajcie, to ,,Wy jesteście Wiosną Kościoła” – jak powiedział św. Jan Paweł II.

papie1 papie2 papie3

_______________________________________________

WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA

28 września klasy : I ,,a”, II „b” i III „a” wyjechały  na  wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu, jednej z głównych atrakcji turystycznych w naszym regionie. Dzieci obserwowały wiele zwierząt, zarówno europejskich jak i egzotycznych.  Poznały gatunki zagrożone wyginięciem. Zoo to miejsce atrakcyjnej i pouczającej rozrywki, a zarazem miejsce gdzie uczniowie miło spędzili czas w towarzystwie kolegów i koleżanek.

zoo1 zoo2 zoo3 zoo en1 zoo en2 zoo en3

__________________________________________________

04 października  w naszej szkole gościliśmy słynnego iluzjonistę Benny Khermayer’a, który  grą ludzkiego sprytu i rozumu ze zmysłami człowieka, odkrył przed nami świat Iluzji. Przedstawił świat z innej perspektywy i pokazał to, co dla nas wydaje się niemożliwe u niego staje się możliwe.

il 1 il 2

________________________________________________

DEMOKRATYCZNE WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 21 września 2018 roku przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Jak co roku wybory poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Komisja wyborcza w składzie: Magda Niedorys, Weronika Kusa, Katarzyna Godzińska, Kacper Pasieczny, Panas Kewin – czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała komisyjnego przeliczenia głosów. Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego p. Emilia Grądkowska oraz p. Igor Hawor

Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

  1. Gabriela Chodurska kl. III b GIM – 45 głosów- PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU
  2. Wiktoria Malec kl. 8a – 44 głosy – ZASTĘPCA
  3. Maciej Bakun kl. 8 b – 43 głosy.- SKARBNIK
  4. Wiktoria Lembryk kl. 5 b – 36 głosów.- SEKRETARZ

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

_________________________________________

W dniu 19.09.2018 r. uczniowie klas IV wyjechali do Parku Wodnego w Chełmie. Głównym celem wyjazdu było rozwijanie aktywności ruchowej wśród dzieci, propagowanie zdrowego trybu życia, kształtowanie właściwych zachowań w miejscach publicznych. W trakcie pobytu na basenie, widoczna była integracja grupy, co dobrze wpływa na relacje między rówieśnikami. Wyjazd dostarczył uczestnikom wiele radości i przyjemnych wrażeń.

basen

_________________________________________________

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy 3 września 2018 r. mszą św. w Kościele Parafialnym pw. św. Piotra i Pawła w Łaszczowie, w której uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły, uczniowie, rodzice i nauczyciele. Po mszy św. wszyscy udali się na ogólne spotkanie, które odbyło się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego przebiegała  zgodnie z ceremoniałem szkoły. Pani  Dyrektor Lidia Tucka powitała  zebranych uczniów oraz  gości  –  Burmistrza Miasta i Gminy Pana Cezarego  Girgiela, ks. Krzysztofa Świtę, Przewodniczącą Rady Rodziców , rodziców i nauczycieli. Szczególnie ciepło zostali powitani nasi pierwszoklasiści. W dalszej części wystąpienia przedstawiła priorytetowe zadania szkoły na rok szkolny 2018/2019  i życzyła uczniom,  i nauczycielom wytrwałości oraz sukcesów w nowym roku szkolnym. Pan  Dyrektor  Cezary Bednarski przedstawił wychowawców poszczególnych klas.  Po zakończeniu oficjalnej uroczystości uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami do swoich klas.

______________________________________________

 

Kalendarz

Luty 2020
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829