Start » AKTUALNOŚCI » 2013/2014

2013/2014

ROK SZKOLNY 2013/2014

___________________________________________________________

18 czerwca 2014 r. o godz. 10.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się II etap konkursu czytelniczego „Czy znasz…?” dla klas IV-VI (etap regionalny). Naszą szkołę godnie reprezentowało troje uczniów.

I miejsce w powyższym konkursie otrzymał uczeń naszej szkoły Wojciech Piwkowski z klasy VI „b”. Laureatami tego konkursu zostali: Wiktoria Hawrylak (kl. VI „a”) i Michał Swatowski (kl. V „b”).

________________________________________________________________

25 czerwca 2014 roku odbył się w naszej szkole KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCH zorganizowany tradycyjnie przez SKO. Zakup takich książek to nie tylko oszczędności finansowe, ale również ochrona środowiska.  Aby wyprodukować jedną tonę papieru trzeba ściąć średnio 17 dużych drzew. Na kolejny kiermasz zapraszamy za rok.

_____________________________________________________

Uroczyste Podsumowanie Konkursów Informatycznych

17 czerwca 2014 r. I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu gościło finalistów i laureatów konkursów informatycznych Myszk@ i Algorytm. Uczeń klasy VI b Szymon Marczak uzyskał w konkursie informatycznym Myszk@ na etapie regionalnym tytuł laureata. Otrzymał pamiątkowy medal i dyplom oraz nagrodę rzeczową. Jeszcze raz gratulujemy Szymonowi wspaniałego osiągnięcia i życzymy wielu sukcesów.

Uczeń pracował pod kierunkiem nauczyciela informatyki Arkadiusza Kłyża.

__________________________________________________________-

Dnia 10 czerwca 2014 roku odbyła się trzecia edycja Szkolnego Konkursu Językowego „The Vocabulary Master” w Szkole Podstawowej w Łaszczowie. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. W konkursie brali udział uczniowie klas II-VI. Reprezentanci każdej klasy wzięli w nim udział. Uczniowie wypełnili test leksykalny w czasie 45 minut. Nagrody zostały ufundowane przez Wydawnictwo Pearson Longman oraz Dyrektora szkoły.

Celem konkursu było: zwiększenie motywacji uczniów w opanowaniu znajomości języka angielskiego; pobudzanie aktywności uczniów; zachęcanie do poznawania kultury i zwyczajów w krajach anglojęzycznych; rozwijanie zainteresowań uczniów.

Konkurs Przeprowadzili nauczyciele języków obcych: Pani Emilia Grądkowska  oraz

Pan Igor Hawor.

Laureatami konkursu zostali:

klasy I-III

I miejsce– Oliwia Bielecka kl. IIa

II miejsce– Klaudia Szyper kl. IIIa, Dorota Zuzanna kl. IIIb

III  miejsce- Dominika Pasierb kl. IIa

klasy IV-VI

I miejsce– Kacper Kosiorski kl. IVb

II miejsce– Bartłomiej Toruch kl.VIa

III  miejsce– Szymon Marczak kl.VIb

Wyróżnienie: Aleksandra Piwko kl.IVa, Kewin Panas kl.IVa, Wojciech Piwkowski kl.VIb

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

____________________________________________________________

Zabawy na dmuchanym placu

 

Jak co roku w naszej szkole na Dzień Dziecka nie mogło zabraknąć atrakcji dla wszystkich dzieci.

W ramach obchodów tego święta, 12 czerwca 2014 r., uczniowie naszej szkoły mieli okazję bawić się na dmuchanym placu. Dla wszystkich okazał się on dużą atrakcją, zjeżdżalnie i trampoliny wzbudziły ogromne zainteresowanie. Śmiechom i żartom nie było końca. Każda klasa miała wyznaczoną godzinę frajdy na dmuchanym placu.

Zabawy naszych uczniów współfinansował Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie
i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Łaszczowie.

Tak bawiliśmy się w Dniu Dziecka tańcząc ZUMBĘ. Z każdym krokiem było nas coraz więcej. Dziękujemy bardzo GOK w Łaszczowie za współorganizację tak wspaniałej imprezy.

________________________________________________________________

Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

7 maja 2014 r. czworo uczniów naszej szkoły: Natalia Pliżga z kl. VI „b”, Zuzanna Zubiak z kl. VI „b“, Hubert Sagan z kl. VI „a”, Jakub Oleszczuk z kl. VI „b” brali udział w Eliminacjach Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który organizowany był w Zespole Szkół Publicznych w Suścu. Do turnieju naszych uczniów przygotowywała pani Bożena Bryk.

W zawodach uczestniczyło 9 drużyn ze szkół podstawowych. Sprawdzane były na nich wiadomości teoretyczne z zakresu przepisów ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy w praktyce oraz jazda rowerem po torze przeszkód. Po podsumowaniu wyników okazało się, że drużyna z naszej szkoły uplasowała się na II miejscu i otrzymała puchar od Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim, jak również pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

_______________________________________________________________

I i II miejsce dla klasy III B -wychowawczyni Elżbieta Nowosad

W tym roku szkolnym uczniowie klasy III B aktywnie brali udział w konkursach organizowanych przez DELIKATESY CENTRUM w Łaszczowie. W konkursach zdobyli I i II miejsce. W nagrodę wyjeżdżali  do kina w Zamościu. 11.12.2013 obejrzeli film  „Kraina Lodu” , 09.06.2014  film „Czarownica” .  Sponsorom dziękujemy.

______________________________________________________________

Zuzanna Dorota laureatką finału konkursu matematycznego dla klas III „MiMak 2014”. Finał konkursu odbył się 04.06.2014 roku w Zamościu. Był to etap regionalny. Brali w nim udział laureaci powiatu zamojskiego, tomaszowskiego, hrubieszowskiego, biłgorajskiego, czyli całego byłego województwa zamojskiego. Zuzanna godnie reprezentowała klasę III B, naszą szkołę, gminę, powiat zdobywając tytuł laureata. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczennicę przygotowywała pani Elżbieta Nowosad.

__________________________________________________________________

Uczennica klasy III ,,a” Patrycja Kozaczyńska jako jedyna z gminy Łaszczów zakwalifikowała się do Powiatowego Konkursu Ortograficznego ,,Mistrz Ortografii 2014”, który odbył się 29 maja w Jarczowie. Nasza uczennica (o rok młodsza od rówieśników) została finalistką tego konkursu. Patrycja pracowała pod kierunkiem p. Bogumiły Pisarczyk. Gratulujemy! Życzymy dalszych osiągnięć.

________________________________________________________________

Dnia 30 maja klasa III ,,a” Szkoły Podstawowej w Łaszczowie oraz uczniowie kl. II i III Szkoły Filialnej w Pukarzowie uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Chełma. Dzieci wraz z opiekunami zwiedzili: Zabytkową Kopalnię Kredy, spotkali się z Duchem Bieluchem, weszli na taras widokowy i podziwiali panoramę miasta. Wstąpili do Bazyliki N.M.P., zachwyciły się samolotami przed PWSZ oraz zjedli smaczny obiad w zabytkowej restauracji ,,Gęsia Szyja”. Szczęśliwi, radośni i pełni wrażeń wrócili do domu, robiąc postój na lody w Hrubieszowie.

_________________________________________________________________

DZIEŃ KULTURY BRYTYJSKIEJ

23 maja 2014 roku w naszej szkole odbył się po raz pierwszy „Dzień Kultury Brytyjskiej” przygotowany przez panią Emilię Grądkowską i pana Igora Hawora. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Korytarze przepełnione były plakatami promującymi i opisującymi Wielką Brytanię, miniaturami słynnych budowli i pojazdów brytyjskich. Podczas Dnia Kultury Brytyjskiej dzieci rozwijały poczucie tolerancji i szacunku do kultury brytyjskiej. Poznały środowisko geograficzne, tradycję, kulturę i historię Wielkiej Brytanii.

Przedstawienie miało formę wycieczki. Dwie turystki z Polski wyruszyły w podróż do Wielkiej Brytanii i zapoznały publiczność z najciekawszymi obiektami i ciekawostkami stolicy. Podczas przedstawienia uczniowie mogli również zgłębić wiedzę o języku słuchając scenek i dowcipów w języku angielskim. Na pożegnanie wszyscy razem zaśpiewali „Old Mac Donald had a farm”.

W związku z „Dniem Kultury Brytyjskiej” odbył się konkurs językowo plastyczny dla klas I-III pt. ,,Wielka Brytania w oczach dziecka” oraz konkurs językowo multimedialny dla klas IV-VI „Welcome to Great Britain”. Obydwa konkursy miały za zadanie rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań samodzielnego pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych, rozpowszechnianie tradycji i kultury krajów anglojęzycznych, ćwiczenie poprawnej pisowni, rozwijanie uzdolnień plastycznych, rozbudzanie wyobraźni twórczej, rozwijanie motywacji do samodzielnej pracy w przygotowaniu do konkursu, umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy z języka angielskiego oraz wzbudzanie zainteresowań językiem angielskim. Wyniki konkursów tutaj

Najlepsze prace plastyczne i multimedialne zostały nagrodzone. Upominki dla klas IV-VI zostały ufundowane przez Wydawnictwo Pearson Longman.

_________________________________________________________________

W dniu 20.05.2014 r. kl. IVa, IVb i Vb wyjechały na wycieczkę do Krzemionek Opatowskich, Bałtowa i Sandomierza. Zwiedziliśmy prehistoryczne kopalnie krzemienia sprzed 5 tys. lat, park jurajski, oceanarium i zwierzyniec bałtowski. Mieliśmy też czas na zabawy w parku rozrywki. W Sandomierzu szukaliśmy ojca Mateusza, braliśmy też udział
w ciekawej lekcji historii w zbrojowni rycerskiej.

____________________________________________________________________________

Zuzia wyśpiewała II nagrodę

15 maja 2014 roku Zespół Szkół w Michalowie był organizatorem
II Przeglądu Piosenki Optymistycznej. Brały w nim udział dwie uczennice naszej szkoły: Zuzanna Dorota z klasy III b, oraz Amelia Wiatrak z klasy IV b.

Zuzanna Dorota w kategorii klas I-III otrzymała II nagrodę. Gratulujemy młodym wokalistkom występu i życzymy wielu sukcesów muzycznych. Uczennice do konkursu przygotował nauczyciel muzyki: Arkadiusz Kłyż.

__________________________________________________________________________________

07 maja 2014 roku w Tomaszowie Lubelskim odbył się etap powiatowy Konkursu Matematycznego kas III „MiMak 2014” organizowany przez LSCDN w Zamościu. Uczennica klasy III B  Zuzanna Dorotazdobyła tytuł laureata. Reprezentować będzie naszą szkołę i powiat tomaszowski na etapie regionalnym tego konkursu, który odbędzie się w Zamościu. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.Uczennicę do konkursu przygotował pani Elżbieta Nowosad.

___________________________________________________________________________________

Spotkanie z Panią Katarzyną Bulicz-Kasprzak

Dnia 25 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarką – Katarzyną Bulicz-Kasprzak – laureatką konkursu literackiego zorganizowanego przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Zadebiutowała ona powieścią Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna.
A jej druga powieść Nalewka zapomnienia, czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek została wybrana książką września przez czytelników fanpage Książka zamiast kwiatka.

Wizyta zacnego Gościa (zorganizowana przez Anitę Wiśniewską w ramach obchodów Światowego Dnia Książki) to dla naszej szkoły wyróżnienie oraz okazja do poznania pisarki
i jej artystycznych planów. Uczestniczyli w niej uczniowie klas V-VI, a także osoby biorące udział w konkursach zorganizowanych z okazji tego święta.

Spotkanie prowadziły dwie uczennice: Wiktoria Hawrylak i Martyna Sobczuk  (obie z klasy VI „a”).

Pani Kasia oczarowała nas żywym i intrygującym sposobem opowiadania o sobie i o tym, jak powstawały jej książki: od pomysłu, poprzez drukarnię, aż do chwili, kiedy książka była gotowa, aby trafić do rąk czytelnika. Ponadto uczestnicy spotkania dowiedzieli się skąd czerpie się pomysły na tematy książek, jakie są relacje pomiędzy pisarzami, jak również wiele innych intrygujących ciekawostek, m.in.: z życia prywatnego.

Dzieci miały także okazję zadać pytania, na które autorka powieści chętnie udzielała odpowiedzi.

Pod koniec spotkania z uczniami naszej szkoły Pani Kasia wręczyła im nagrody za dwa konkursy: „Najładniejsza zakładka do książek” oraz „Hasło lub wiersz zachęcający
do czytania”
, w których mieliśmy zaszczyt, że była ona osobą decydującą o zwycięzcach.

Na zakończenie autorka otrzymała serdeczne podziękowanie za wizytę w naszej szkole.

Po spotkaniu pani Bulicz-Kasprzak zgodziła się udzielić także wywiadu do gazetki szkolnej, który ukaże się w następnym numerze.

______________________________________________________________________________

MISTRZOSTWA POWIATU TOMASZOWSKIEGO LZS W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH „ŁOSINIEC 2014

Dnia 15 kwietnia 2014 r. drużyna lekkoatletów z Naszej szkoły uczestniczyła w biegach przełajowych w Łosińcu. W biegach brali udział uczniowie klas II-VI dziewczynki i chłopcy.

Klasa II Dystans

1. Rębisz Wiktoria 300 m

2. Wąsacz Kinga 300 m

3. Parol Klaudia 300 m

4. Trumiński Hubert 400 m

5. Oleńczuk Kacper 400 m

Klasa III

1. Cieśla Wiktoria 400 m

2. Płachta Dagmara 400 m

3. Woch Katarzyna 400 m

4. Bakun Maciej 600 m

5. Matwiejczuk Gabriel 600 m

6. Prucnal Mateusz 600 m

Klasa IV

1. Chodurska Gabriela 400 m

2. Romaniuk Julia 400 m

3. Lizak Patrycja 400 m

4. Pawłowska Iwona 400 m

5. Szpet Kacper 600 m

6. Dublowski Jakub 600 m

7. Wilk Krystian 600 m

Klasa V

1. Łopuszyński Dawid 800 m

2. Hawrylak Kacper 800 m

3. Lizak Daniel 800 m

Klasa VI

1. Łopuszyńska Karolina 600 m

2. Pliżga Natalia 600 m

3. Zubiak Zuzanna 600 m

4. Wojnarski Alan 800 m

5. Rębisz Michał 800 m

6. Sagan Hubert 800 m

Pomimo deszczowej i zimnej aury rywalizacja w biegach była bardzo zacięta. Indywidualnie zajęliśmy w kategorii klas I-II dziewczynek pierwsze miejsce Rębisz Wiktoria, w kategorii klas III – IV chłopcy pierwsze miejsce Bakun Maciej, w kategorii klas V – VI dziewczęta pierwsze miejsce Łopuszyńska Karolina, trzecie miejsce Pliżga Natalia, w kategorii klas V – VI chłopców drugie miejsce Wojnarski Alan. W punktacji generalnej zdobyliśmy 119 punktów i zajęliśmy pierwsze miejsce w Powiecie Tomaszowskim kategorii szkół podstawowych. Trenerem drużyny jest Pan Małysz Robert.

______________________________________________________________________________

9 kwietnia miało miejsce spotkanie kl. IV b z twórcą ludowym – Panią Renatą Budycz ze Steniatyna. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu edukacyjnego „Moja mała Ojczyzna’’. Pani Renata zaprezentowała pisanki wykonane techniką wydrapywania. Zdradziła nam też kilka sekretów dotyczących ich wykonywania. Swoim opowiadaniem wprowadziła nas w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy. Dziękujemy!!!

__________________________________________________________________________________

8 kwietnia 2014 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Łaszczów odbyło się podsumowanie gminnego konkursu plastycznego „Palmy i pisanki wielkanocne”.

Oto nagrody i wyróżnienia naszych uczniów:

Klasy I-III:

I miejsce – Karol Byra, kl. IIb S.P. Łaszczów

– Aleksandra Wojciechowska, kl. IIa S.P. Łaszczów

III miejsce – Mikołaj Majewski , kl. Ib S.P. Łaszczów

Wyróżnienia: Weronika Kusa kl. IIIa S.P. Łaszczów; Kacper Tys kl. Ib S.P. Łaszczów; Aleksandra Tchórzewska kl. IIIb S.P. Łaszczów;  Maja Matwiejczuk kl Ib S.P. Łaszczów; Maciej Talabski kl. IIb S.P. Łaszczów

Klasy IV-VI

I miejsce – Natalia Pliżga kl. VI b S.P. Łaszczów

III miejsce – Patrycja Lizak kl. IV a S.P. Łaszczów

Wyróżnienia:, Natalia Pliżga kl. VI b S.P. Łaszczów

Wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród odbyło się 15 kwietnia  w Bibliotece Publicznej Gminy Łaszczów.
Prace nagrodzone zostały przekazane na konkurs powiatowy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Lubelskim.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.

__________________________________________________________________________________

Szymon po raz trzeci laureatem.

25 marca 2014 roku w Tomaszowie Lubelskim odbył się etap powiatowy
X Regionalnego Konkursu Informatycznego Myszka@ organizowany przez LSCDN w Zamościu. Uczeń klasy VI b Szymon Marczak uzyskał tytuł laureata. Reprezentować będzie naszą szkołę na etapie regionalnym tego konkursu, który odbędzie się w Zamościu. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w zmaganiach informatycznych.

Ucznia do konkursu przygotował nauczyciel informatyki Arkadiusz Kłyż.

__________________________________________________________________________________

09.04.2014 roku odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Matematyczny dla klas III „ MiMak 2014”. Brało w nim udział 14 uczniów z terenu naszej gminy.

Laureatkami zostały dwie uczennice z naszej szkoły: DOROTA ZUZANNA DAGMARA PŁACHTA z klasy III B, które przygotowywała pani Elżbieta Nowosad. Zakwalifikowały się one jednocześnie do etapu powiatowego tego konkursu.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

______________________________________________________________________

W dniu 18. 03. 2014 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Łaszczowie drugi etap trzeciej edycji Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego. W konkursie brało udział 21 uczniów z czterech szkół Gminy Łaszczów. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Łaszczowa pan Cezary Girgiel.

Komisja konkursowa w składzie:

Ø Przewodnicząca: pani Lidia Tucka

Ø Członkowie: pani Marzena Dziuba

pani Agnieszka Łuczak

pan Mariusz Szyper

po sprawdzeniu prac, przyznała następujące miejsca:

§ Kategoria I – uczniowie klas IV:

I miejsce: Szymon Mozol – Szkoła Podstawowa w Łaszczowie

II miejsce: Paulina Kukiełka – Zespół Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych w Nabrożu – Kolonii

§ Kategoria II – uczniowie klas V:

I miejsce: Aleksandra Hawrylak – Szkoła Podstawowa w Łaszczowie

II miejsce: Aleksandra Czok – Szkoła Podstawowa w Łaszczowie

§ Kategoria III – uczniowie klas VI:

I miejsce: Kamil Długosz – Szkoła Podstawowa w Zimnie

II miejsce: Szymon Marczak – Szkoła Podstawowa w Łaszczowie

Nagrody były wręczane przez panią Dyrektor Lidię Tucką oraz Sekretarza Gminy Łaszczów pana Rafała Swatowskiego. Oczekując na wyniki wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na zasłużony słodki poczęstunek.

Na koniec wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie.

_____________________________________________________________________________

SZKOLNY TURNIEJ UNIHOKEJA Z OKAZJI DNIA WIOSNY

W dniach 20 – 21 marca 2014 odbył się Szkolny Turniej Unihokeja z Okazji Dnia Wiosny. W Turnieju uczestniczyły drużyny z klas IV –VI dziewczęta i chłopcy. Mecze odbywały się systemem „każdy z każdym” po cztery kwarty. Dwie kwarty rozgrywali chłopcy, dwie dziewczynki, wyniki były sumowane jako wynik całej klasy. W sumie rozegrano 15 meczy, w których strzelono 90 bramek. Najwięcej bramek strzeliła klasa VI A – 30 bramek dalej VI B – 27 bramek, V B – 16 bramek, IV B – 8 bramek, V A – 6 bramek i IV A – 3 bramki.

Dzieci w Turnieju uczestniczyły chętnie i mimo zaciętej rywalizacji zawody odbyły się w atmosferze „fair play”. Turniej przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego mgr Małysz Robert.

Wyniki poszczególnych meczy i klasyfikacja końcowa Turnieju: Tabela wyników

________________________________________________________________________________

Szkolne obchody Pierwszego Dnia Wiosny

„Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, podczas której pożegnamy zimę i powitamy wiosnę!”. Tymi słowami uczniowie klas szóstych przywitali wszystkich uczniów i nauczycieli zebranych na szkolnych obchodach Pierwszego Dnia Wiosny- 21 marca 2014.

W tym dniu dzień równa się z nocą, która będzie coraz krótsza, a dzień coraz dłuższy. Ten kto jest znakomitym obserwatorem, ujrzy wiosnę, usłyszy i poczuje. Wiosna to przecież słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty, to świergot ptaków i powiew ciepłego wiatru.

Po raz pierwszy w naszej szkole, przeprowadziliśmy prezentację klas- podczas której każda klasa wykonała piosenkę, taniec bądź inną formę autopromocji. Wszyscy uczniowie biorący udział w przeglądzie byli witani ogromnymi brawami. Dzieci wykonały tańce i piosenki tradycyjne, ludowe jak i nowoczesne. Każda klasa przygotowała się bardzo rzetelnie do swojego do występu o czym świadczyły ogromne brawa zgromadzonej publiczności. Śmiechom i owacjom nie było końca.

Po występach wszystkich klas przyszła pora na zawody sportowe w unihokeja, na których to uczniowie mogli spróbować swoich sił w meczach międzyklasowych.

________________________________________________________________________

W dniu 24 marca 2014 r. odbyły się 60 minutowe zajęcia otwarte w klasie I a dla Rodziców 6 i 7-latków (15 osób) , które obejmowały integralny ośrodek wielokierunkowej aktywności uczniów. Zajęcia miały przybliżyć Rodzicom przyszłym pierwszoklasistów sposoby i metody nauczania oraz wymagania stawiane w klasie pierwszej. W trakcie zajęć dzieci wykazały się wiedzą i umiejętnościami z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, muzycznej i plastycznej. W trakcie przebiegu zajęć przeplatały się poszczególne edukacje w taki sposób, że dzieci z przyjemnością przyswajały wiedzę. Czas poświęcony czytaniu, pisaniu, liczeniu i kolorowaniu urozmaicony był zagadkami, zabawami ruchowymi, piosenka i tańcem. Zajęcia prowadziła Pani Teresa Zuchowicz.

_________________________________________________________________________

18 marca 2014 r. sierż. Szt. Wioletta Myczyńska z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim przeprowadziła prelekcję dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych naszej szkoły. Policjantka wyjaśniała czym jest demoralizacja oraz co to jest czyn karalny. Omówiła tematy dotyczące odpowiedzialności prawnej młodzieży oraz środków stosowanych przez sąd rodzinny wobec nieletnich. Funkcjonariuszka opowiadała o przestępstwach i wykroczeniach najczęściej popełnianych przez młodych ludzi. Poinformowała o zagrożeniach związanych z narkotykami, niebezpieczeństwem płynącym z lekkomyślnych zachowań.
Uczniowie z uwagą wysłuchali prelekcji a następnie zadawali pytania dotyczące interesujących ich zagadnień.
Celem przeprowadzonego spotkania było uświadomienie młodzieży, że drobne- ich zdaniem przewinienie, może skończyć się wyrokiem sądowym i mieć nieodwracalny wpływ na całe ich dorosłe życie.

_____________________________________________________________________________________

13 marca 2014 roku w Jarczowie rozegrano VI Memoriał Jana Kostura w tenisie stołowym szkół podstawowych powiatu tomaszowskiego. W zawodach uczestniczyło 12 drużyn. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Vb Aleksandra Czok i Michał Swatowski.

Ola zajęła III miejsce i zdobyła brązowy medal w kategorii dziewcząt kl V-VI.

_______________________________________________________________________

Przygotowanie szkół do obniżenia wieku realizacji obowiązku szkolnego

W związku z obniżeniem wieku spełniania obowiązku szkolnego w Gminnym Przedszkolu w Łaszczowie odbyło się spotkanie z Rodzicami dzieci urodzonych w 2007 i 2008 r. z terenu Gminy Łaszczów. W spotkaniu uczestniczyła Pani Anna Tryka starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Oddział Zamiejscowy w Zamościu, dyrektorzy: Gminnego Przedszkola w Łaszczowie, Szkoły Podstawowej w Łaszczowie, Szkoły Podstawowej w Zimnie i Zespołu Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych w Nabrożu – Kolonii.

Na spotkaniu zostały omówione następujące zagadnienia:
1. Rola przedszkola w przygotowaniu dzieci 6 – letnich do realizacji obowiązku szkolnego, zmiany w systemie edukacji i prawie oświatowym.
3. Diagnoza dojrzałości szkolnej sześciolatka.
4. Współpraca poradni ze szkołą i rodzicami w realizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Na interaktywnej mapie dostępnej pod adresem 6latki.men.gov.pl/index.php/mapa-szkol rodzice znajdą podstawowe dane o wybranej placówce oraz link prowadzący do jej strony internetowej. Rodzice mogą również zapoznać się z treścią zamieszczonych ankiet, w których dyrektorzy szkół, rady rodziców tych szkół oraz wizytatorzy oceniają stan przygotowania placówek na przyjęcie dzieci, w tym – na przyjęcie sześciolatków.

_____________________________________________________________________

WYJAZD NA KRYTĄ PŁYWALNIĘ DO HORYŃCA ZDROJU W DNIU 21.02.2014

W piątek 21 lutego 2014 roku uczniowie z klas I A, III A, III B, IV A, IV B, V A i VI A Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Łaszczowie wybrali się na krytą pływalnię do Horyńca Zdroju. Zjeżdżalnia, jacuzzi i basen – to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać wszyscy uczestnicy. Była to okazja do spędzenia wolnego czasu ze swoimi rówieśnikami z klasy i szkoły.

Było super. Wyruszyliśmy spod budynku szkoły autokarem. Po przyjeździe na miejsce, otrzymaliśmy od pani klucze do szafek. Potem przebraliśmy się i poszliśmy na basen. Panowie ratownicy poinstruowali nas jak powinniśmy się zachowywać w wodzie oraz na terenie pływalni. Nasz wuefista jest ratownikiem wodnym pływania, tak więc miał na nas baczne oko i sprawdzał, kto jak radzi sobie w wodzie. Część uczestników zjeżdżała na zjeżdżalni, część pływała i nurkowała w małym basenie, a inni w tym czasie relaksowali się w jacuzzi i „biczach wodnych”. Po dwugodzinnym pobycie na pływalni poszliśmy się przebierać i suszyć włosy. Potem wsiedliśmy do autobusu i wróciliśmy do szkoły. W czasie drogi powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami z basenu.

Czas, który tam spędziliśmy był świetną zabawą dla wszystkich. Mamy nadzieje, że to nie ostatnia taka wycieczka i powtórzymy ją w niedługim czasie. Opiekunami wyjazdu byli: Pan Robert Małysz nauczyciel w-f, ks. Tomasz Rybiński nauczyciel religii, Pani Elżbieta Sachryń wychowawczyni klasy IV A, Pani Teresa Zuchowicz wychowawczyni klasy I A, Pani Aneta Sachryń – Rada Rodziców.

__________________________________________________________________

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej BrytaniiStanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Stałym niemalże elementem Walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych elementów garderoby.

W dniach 14 – 21 luty 2014 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Plastyczno – Językowy „The Best Valentine’s Card”, związany właśnie z wymienionym wyżej świętem. Jak co roku cieszył się ogromnym powodzeniem. W konkursie mogli brać udział uczniowie klas I – VI przygotowując prace. Ich wystawę można było obejrzeć na dolnym korytarzu szkolnym. Celem konkursu było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań samodzielnego pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych, rozpowszechnianie tradycji kultury krajów anglojęzycznych, ćwiczenie poprawnej pisowni, rozwijanie uzdolnień plastycznych.

Kryteriami oceny przy wyborze najciekawszych prac były: estetyka wykonania, poprawność językowa i prawidłowy zapis w języku angielskim oraz oryginalność wykonanej pracy.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce: Karol Byra

II miejsce: Angelika Łysakowska

III miejsce: Jakub Gardias

__________________________________________________________________

W dniu 19 grudnia 2013r. uczniowie z klas : IIIa, IVa, Vb, VIb pod kierunkiem p. B. Pisarczyk i p. E. Kusa przygotowali z okazji Świat Bożego Narodzenia Przedstawienie Jasełkowe. Oprawę muzyczną w wykonaniu chóru opracował p. A. Kłyż. Uroczystość zakończoną wspólnym opłatkiem zaszczycili zaproszeni goście w osobach: Sekretarz Gminy, dyrektor gimnazjum oraz przedszkola, nauczyciele emeryci, pracownicy naszej szkoły oraz rodzice. Dnia 12 stycznia 2014 r. uczniowie zaprezentowali Jasełka w Kościele Parafialnym w Łaszczowie.

_________________________________________________________________________________

MERRY CHRISTMAS!!!

W ostatnim tygodniu przed świętami zostały przeprowadzone konkursy językowo-plastyczne w naszej szkole. Były to dwa konkursy tematycznie związane oczywiście ze świętami Bożego Narodzenia.

Pierwszy konkurs skierowany dla uczniów I-III nosił tytuł „Christmas is coming”. Jego celem było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań samodzielnego pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych, rozpowszechnianie tradycji i kultury krajów anglojęzycznych, ćwiczenie poprawnej pisowni, rozwijanie uzdolnień plastycznych, rozbudzanie wyobraźni twórczej, rozwijanie motywacji do samodzielnej pracy w przygotowaniu do konkursu,

umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy z języka angielskiego, wzbudzanie zainteresowań językiem angielskim, poszerzanie słownictwa związanego ze świętem.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce: Weronika Kusa IIIa, Aleksandra Tchórzewska IIIb,

II miejsce: Karol Byra IIb,

III miejsce: Weronika Lizut IIb.

Wyróżnienie: Wiktoria Szopa, IIa. Wiktoria Jurkiewicz Ib, Klaudia Szyper IIIa.

Kolorowa ekspozycja prac uczniów została przedstawiona na korytarzu szkolnym i cieszyła się ogromnym powodzeniem, nie tylko wśród najmłodszych uczniów, ale również u starszych.

Drugi z konkursów pt „Master of English Spelling” zorganizowany był dla uczniów z klas IV-VI. Celem tego konkursu było: rozbudzanie wśród uczniów zainteresowań językiem angielskim, promowanie nauki języka angielskiego, podniesienie poziomu umiejętności językowych, zwłaszcza rozumienia ze słuchu i umiejętności pisania, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, sprawdzenie znajomości zasad ortografii i interpunkcji w języku angielskim.

Zwycięzcami konkursu zostali:

klasa IV

I miejsce– Kosiorski Kacper

I miejsce– Piwko Aleksandra

klasa V

I miejsce– Kwaśniewska Julia

Wyróżnienie- Hawrylak Aleksandra

klasa VI

I miejsce– Marczak Szymon

I miejsce- Bartłomiej Toruch

Opiekę nad konkursami sprawowali nauczyciele języka angielskiego. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach. Nagrody zostały ufundowane przez Wydawnictwo Szkolne PWN oraz Pearson Longman.

____________________________________________________________________________

W dniu 12 grudnia.2013 r. odbył się gminny konkurs recytatorski „Wigilijne spotkanie z poezją” dla uczniów klas I-III, którego organizatorem była Szkoła Filialna w Pukarzowie.

W konkursie wzięło udział 23 uczniów, którzy prezentowali wiersze o tematyce bożonarodzeniowej. Komisja w składzie: p. Lidia Tucka – dyrektor szkoły, p. Elżbieta Girgiel oraz p. JolantaSzyper przyznała następujące miejsca:

I miejsce: Aleksandra Wojciechowska SP Łaszczów,

Oliwia Pryciuk SP Nabróż

II miejsce: Rozalia Kulik SP Steniatyn,

Bartłomiej Kuzdra SF Pukarzów

III miejsce: Karolina Spustek SP Nabróż

Oliwia Wielosz SP Nabróż

oraz wyróżnienia otrzymały:

Weronika Załoga SP Nabróż, Martyna Kawka SP Steniatyn, Oliwia Bielecka SP Łaszczów, Mela Swatowska SF Pukarzów, Katarzyna Godzińska SF Pukarzów

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy dyplomy. Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie dzieci.

____________________________________________________

SZKOLNE MIKOŁAJKI

Dnia 6 grudnia, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Św. Mikołaja. W zabawie brały udział wszystkie klasy szkoły podstawowej. Całość prowadziło koło teatralne naszej szkoły.

W tym dniu, nasz Święty Mikołaj zagościł także w szkole filialnej w Pukarzowie. Dzieci bardzo serdecznie go witały, mogły zrobić sobie zdjęcie, z tak długo oczekiwanym gościem. Dobry Dziadek rozdał wszystkim dzieciom prezenty, które sprawiły wiele radości i wywołały wiele uśmiechów na ich twarzach.

Gorąco witaliśmy gościa specjalnego Mikołaja także w naszej szkole, który brał udział w konkursach prowadząc je. Atrakcją były prezenty, od Świętego Mikołaja, np. śnieżka nieroztapiana przez cały rok.

W czasie przedstawienia, uczniowie mogli obejrzeć zmienioną wersję Kopciuszka, który dzięki wspaniałemu Mikołajowi mógł pójść na bal mikołajkowy do Księcia.

Wszyscy zgromadzeni uczyli się „Tańca Rozgrzańca” prowadzonego przez Elfy, który wyglądał rewelacyjnie, dzięki strojom uczniów, którzy mieli w nim coś czerwonego.

Zabawa przy muzyce i piosenkach świątecznych, które zaprezentował nam chór szkolny, nadała magicznej atmosfery całej uroczystości. Wspólne śpiewanie zachęciło wszystkich do czynnego udziału w zabawie.

Nauczyciele również dobrze się bawili biorąc udział, wraz z uczniami we wszystkich konkurencjach ,przygotowanych na ten dzień.

Cała zabawa miała za zadanie rozbawić wszystkich uczestników, co się udało.

____________________________________________________________________________

SZKOLNE ZAWODY W PIŁKĘ NOŻNĄ HALOWĄ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW KLAS IV-VI

W listopadzie 2013 r. w Naszej szkole członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego „ŻAK” oraz nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali Szkolny Turniej Piłki Nożnej Halowej.

Rozgrywki odbywały się w dwóch kategoriach; dziewczęta klasy IV-VI i chłopcy klasy IV-VI. W każdej kategorii mecze rozgrywano systemem „Każdy z każdym” , każda drużyna rozegrała po pięć meczy. W sumie rozegrano trzydzieści meczy, w których strzelono 196 bramek z tego 136 chłopcy, 60 dziewczęta. Najwięcej bramek w kategorii chłopców strzeliła klasa VI A – 55, w kategorii dziewcząt klasa V B – 19.

Mecze były rozgrywane na godzinach zajęć dodatkowych jak również na dużych przerwach. Sędzią głównym zawodów był P. Małysz Robert, meczę sędziował również uczeń Wojnarski Alan z klasy VI A. Wyniki tutaj.

__________________________________________________________________________

XI Diecezjalny Turniej Halowej Piłki Nożnej Łaszczów 2013.

Dnia 16 października 2013 roku, tradycyjnie jak co roku nasza szkoła była organizatorem Rundy Eliminacyjnej XI Diecezjalnego Turnieju Halowej Piłki Nożnej dla Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar Biskupa Mariana Rojka.

Zawody odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: Szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła drużyna z Dołhobyczowa zdobywając 6 punktów i stosunkiem bramek 8:4, drugie miejsce zajęła drużyna z Łaszczowa zdobywając 6 punktów i stosunek bramek 7:5, trzecie miejsce zdobyła drużyna z Żulic zdobywając również 6 punktów i stosunek bramek 7:5, ale wynik bezpośredniego spotkania był lepszy na korzyść drużyny z Łaszczowa. IV miejsce zdobyła drużyna z Gródka strzelając 1 bramkę tracąc 9.

W kategorii gimnazja pierwsze miejsce zajęła drużyna z Dołhobyczowa zdobywając 6 punktów stosunkiem bramek 7:2, drugie miejsce zajęła drużyna z Żulic zdobywając 1 punkt stosunkiem bramek 4:6, trzecie miejsce zajęła drużyna z Gródka zdobywając 1 punkt stosunek bramek 4;7.

W kategorii szkoły średnie Dołhobyczów wygrał z drużyną z Gródka 7:2. Opiekunem drużyny z Łaszczowa był Ks. Tomasz Rybiński, sędzią głównym zawodów P. Robert Małysz.

___________________________________________________________________________

„W zaczarowanej krainie Juliana Tuwima”

W listopadzie Samorząd Uczniowski naszej szkoły współpracował z Biblioteką Publiczną Gminy Łaszczów przy organizacji i przebiegu konkursu pod tytułem „W zaczarowanej krainie Juliana Tuwima”. Celem konkursu było włączenie dzieci w obchody roku Juliana Tuwima, przybliżenie jego twórczości, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej i plastycznej inspirowanej poezją, kształtowanie postaw twórczych oraz rozwój współczesnej twórczości literackiej przez zainteresowanie młodych ludzi pisaniem wierszy.

Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. Wpłynęło 36 ilustracji do wybranego wiersza Juliana Tuwima oraz 14 wierszy o poecie.

Przyznano następujące miejsca:

KLASY I – III

I miejsce- Weronika Kusa kl III „a”, Maciej Garbula kl II „a”

II miejsce- Miłosz Romańczuk kl II „b”

III miejsce- Julia Bajwoluk kl II „a”

Wyróżnienie: Emilia Senderek kl III „b”, Karol Byra kl II „b”, Aleksandra Tchórzewska kl III „b”,

Kuba Podolak kl III „a”

KLASY IV – VI

I miejsce- Amelia Wiatrak kl IV „b” SP Łaszczów

II miejsce- Małgorzata Kilarska kl V ZSPG Nabróż

III miejsce- Aleksandra Łukaszewicz kl VI ZSPG Nabróż, Dawid Łopuszyński kl V „b” SP Łaszczów

Wyróżnienie: Kacper Hawrylak kl V „b” SP Łaszczów, Zuzanna Swatowska kl V „b” SP Łaszczów, Mateusz Zwolak kl V „b” SP Łaszczów.

Nagrody oraz dyplomy zostały wręczone podczas Mikołajek szkolnych. Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

Zainteresowanych treścią nagrodzonych i wyróżnionych wierszy o Julianie Tuwimie- zachęcamy do odwiedzenia strony Biblioteki Publicznej Gminy Łaszczów: http://biblioteka.laszczow.pl/index.php?art=54

_______________________________________________________________________

Dnia 29 listopada 2013 r. w Tomaszowie Lubelskim odbyło się podsumowanie V edycji Konkursu Powiatowego ,,Multimedialna opowieść o mojej miejscowości”. Celem konkursu było zaprezentowanie w formie prezentacji multimedialnej swojego miejsca zamieszkania, przedstawienie historii i zabytków. Uczennice z naszej szkoły przygotowały dwie prezentacje multimedialne. Pierwsza prezentacja pt. ,,ŁASZCZÓW – MOJE MIASTO” autorstwa: Klaudii Wronki – kl. V ,,a” i Zuzanny Szopy – kl. VI ,,a. Drugą prezentację przygotowała Julia Piwko z kl. V ,,a” pt. ,,HOPKIE – MOJE MIEJSCE NA ZIEMI”. Obie prezentacje były wyjątkowe.

Komisja Konkursowa nagrodziła prezentację Julii Piwko i przyznała naszej uczennicy II miejsce. Serdecznie gratulujemy.

H o p k i e

Łaszczów – moje miasto

_________________________________________________________________

W dniu 04.12.2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu w Szachach Drużynowych „Igrzyska”-2013/2014,
które odbyły się w Tomaszowie Lub.

Szkołę reprezentowali uczniowie: Pliżga Natalia –kl. VI „b”, Marczak Szymon – kl. VI ”b”, Marczak Korol – kl. III „a”, Michał Rębisz – kl. VI „a”

Nasza Drużyna zajęła II miejsce w turnieju

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

_____________________________________________________________________________________________

W dniu 27 listopada w godzinach od 16 do 20 odbyła się dyskoteka, powiązana z Balem Przebierańców. Uczniowie mogli przebrać się za wybraną postać. Atrakcją były wybory Miss i Mister- a balu, którymi zostali Kamila Umińska z klasy VI A oraz Kacper Górski z klasy V B.

Imprezie towarzyszyła grupa Zombie, którą tworzyły dziewczyny i chłopcy z klas IV- VI. Było czego się bać! Uczniowie przed dyskoteką wykonali samodzielnie wystrój sali, która była bardzo kolorowa i wesoła. Zabawa była bardzo udana.

______________________________________________________________

Dnia 26 listopada odbył się wyjazd na basen do Zamościa. Uczestnikami byli uczniowie klas V i VI. Zaplanowano ćwiczenia pływania, oraz naukę dla tych, którzy nie potrafią pływać. Największą atrakcją okazała się zjeżdżalnia, z której uczniowie korzystali wiele razy. Zabawa była przednia. W drodze powrotnej, uczniowie wraz z opiekunami, skorzystali z Mc Donalda i jego smacznych propozycji.

Wyjazd był bardzo udany, uczniowie czekają na kolejną lekcję pływania.

__________________________________________________________________

Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody zorganizowało w dniu 21 listopada br. dla uczniów klas IV – VI wyjazd do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych ,,ŚWIAT TROPIKÓW W ZAMOJSKIM ZOO”. Następnie zostały przyprowadzone warsztaty ekologiczne w sali dydaktycznej. W dalszej części uczniowie zwiedzali z przewodnikiem pawilon dużych drapieżników oraz małpiarnię i motylarnię. W drodze powrotnej wstąpili do McDonald’s. Zadowoleni i pełni wiedzy przyrodniczej uczniowie wraz z opiekunami: p. B. Bryk, p. E. Seń, p. E. Kusa i p. D. Pisarczyk wrócili z wycieczki.

__________________________________________________________________

Dnia 20.11.2013 r. odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Przyroda w poezji” dla uczniów klas I-III, którego organizatorem było SK LOP. W konkursie wzięło udział 27 uczniów, którzy prezentowali wiersze o tematyce przyrodniczej. Komisja w składzie: p. Lidia Tucka – dyrektor szkoły, p. Małgorzata Lipian oraz p. Anita Wiśniewska przyznała następujące miejsca:

I miejsce: Klaudia Szyper kl. III a

II miejsce: Oliwia Bielecka kl. II a

III miejsce: Zuzanna Dorota kl. III b

oraz wyróżnienia, które otrzymały:

Roksana Majewska – kl. III a, Hanna Kuczma – kl. I a, Dagmara Płachta – kl. III b, Aleksandra Wojciechowska – kl. II a, Katarzyna Godzińska – kl. III SF Pukarzów

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy podziękowania. Dziękujemy uczniom za piękną recytację oraz nauczycielom za przygotowanie dzieci.

_________________________________________________________________

„Droga do wolności”

„ ,,Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość pielęgnowania polskich tradycji. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej” tymi słowami uczniowie przywitali całą społeczność szkolną w dniu 12 listopada 2013 roku, na obchodach z okazji Dnia Niepodległości. Uroczystość upamiętniająca historię tamtych czasów i próby walki z zaborcami została zaprezentowana w montażu słowno muzycznym. W akademii wzięli uczniowie klas IVa, IVb i Vb, których występy i patriotyczne pieśni wzbudziły wielkie emocje wśród uczniów. Dla wszystkich uczestniczących w akademii była to doskonała lekcja historii, uzupełniona prezentacją multimedialną.

_______________________________________________________________

8 listopada 2013 r. odbyła się wycieczka do Lubyczy Królewskiej, której celem było zwiedzanie placówki Straży Granicznej oraz oglądanie sprzętu, jakim posługują się funkcjonariusze straży.

Z relacją oraz zdjęciami  z wycieczki można zapoznać się tutaj

__________________________________________________________________

„W zaczarowanej krainie Juliana Tuwima”

Biblioteka Publiczna Gminy Łaszczów oraz Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Łaszczowie ogłasza konkurs literacko-plastyczny związany tematycznie z przypadającą w tym roku 60 rocznicą śmierci Juliana Tuwima i 100 rocznicą poetyckiego debiutu tego poety. Kształtował on język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia.

Do pobrania Regulamin konkursu

___________________________________________________________________

III Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

w roku szkolnym 2013/2014

dla uczniów klas IV – VI Szkół Podstawowych Gminy Łaszczów

Głównym celem konkursu jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów szkół podstawowych.

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Łaszczowie.

Patronat nad konkursem objął Pan Burmistrz Cezary Girgiel.

Konkurs składa się z dwóch etapów:

– 1 etap – eliminacje szkolne – 10. 12. 2013 r.

– 2 etap – eliminacje międzyszkolne – 18. 03. 2014 r. w Szkole Podstawowej w Łaszczowie

Zachęcamy uczniów szkół podstawowych naszej gminy do udziału w konkursie. Do pobrania regulamin i karta zgłoszenia do konkursu.

Do pobrania: Regulaminkarta zgłoszenia

________________________________________________________

Halloween, Hallowe’en – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością[1]. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Głównym symbolem święta jest święcąca w środku dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne symbole to duchy, wampiry, czarownice, trupie czaszki itp.

Pochodzenie nazwy

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows’ E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows’ Eve” – wigilia Wszystkich Świętych

Cukierek albo psikus

Do zabaw w Halloween zalicza się także zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Jack-o’-lantern

Jack-o’-lantern to halloweenowa lampa zrobiona z wydrążonej dyni. W środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami stawia się świecę. Z okazji święta Halloween tradycją stało się stawianie w oknie lub w drzwiach domostwa latarni.

Uczniowie naszej szkoły też chętnie włączyli się do zabawy i zorgnizowali z tej okazji wystawkę pt. „Duch i Czarownica Halloween”. Technika prac plastycznych była dowolna, prace zostały wykonane indywidualnie i grupowo przez dzieci kl.IV-VI. Zdaniem uczniów przedsięwzięcie służy rozwijaniem u nich zainteresowania kulturą krajów anglojęzycznych.

Podobają Wam się te prace?!!

Komisja konkursowa w składzie: p. Emilia Grądkowska, p. Anita Wiśniewska,
p. Ihor Havor zdecydowała wyróżnić wszystkich uczniów biorących udział w konkursie.

Zwycięzcami zostali:

· Wiktoria Herda (kl. VI „A”),

· Kamila Umińska (kl. VI „A”),

· Aleksandra Piwko (kl. IV „A”),

· Weronika Stepuch (kl. IV „A”),

· Wiktoria Rawska (kl. VI „A”),

· Julia Piwko (kl. VI „A”),

· Weronika Piasecka (kl. VI „A”),

· Iwona Pawłowska (kl. VI „B”),

· Paula Gęśla (kl. VI „B”).

_______________________________________________________________________

Pewnego dnia po lekcjach…

Szkolne wycieczki, wyjazdy, spacery zazwyczaj odbywają się tradycyjnie. Organizatorami są nauczyciele lub wychowawcy, a uczestnikami tylko uczniowie. Zdecydowaliśmy się na zmiany. Wychowawca zaproponował, a my chętnie go podtrzymaliśmy. Tym razem rodzice wzięli się do roboty. Przygotowania trwały przez kilka dni. Liczyliśmy również na dobrą pogodę. Wszystko się udało! Kiełbasa z grilla i pieczony chleb na ogniu smakował podwójnie. Czuliśmy się dumni ze swoich rodziców. Fajnie spędziliśmy czas, rozegraliśmy mecz piłki nożnej, śpiewaliśmy piosenki przy ognisku, a w międzyczasie rozmawialiśmy o życiu szkoły i klasy. To był najlepszy piknik z taką ekipą! Dziękujemy Wam, Rodzice!

Uczniowie klasy VI a oraz wychowawca Ihor Havor

_______________________________________________________________________

Przedstawienie o tematyce „ BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE”

W dniu 10 października 2013 roku, uczniowie należący do szkolnego koła teatralnego, przedstawili krótkie scenki sytuacyjne, dotyczące „Bezpieczeństwa w szkole”.

Dotyczyły one:

-zachowania podczas przerw,

-zachowania przy autobusie szkolnym,

-zachowania podczas przechodzenia przez ulicę.

Uczniowie stworzyli także KODEKS SZKOŁY, który wszyscy razem odczytali na zakończenie przedstawienia.

Dziękujemy rodzicom za wkład w przygotowanie przedstawienia, polegający na wykonaniu plakatów, wykorzystanych podczas scenek, a także za pomoc w wykonaniu strojów dla uczestników.

Dziękujemy uczniom za przygotowanie takiej inscenizacji dzięki której, wszyscy przypomnieliśmy sobie zasady BHP, obowiązujące w naszej szkole.

Plakaty zostały umieszczone na szkolnym korytarzu, aby każdego dnia przypominały nam, w jaki sposób musimy dbać o bezpieczeństwo własne, a także naszych rówieśników.

__________________________________________________________________

W roku szkolnym 2013/2014 zespół nauczycieli klasy IV b rozpoczął realizację projektu edukacyjnego „Moja mała Ojczyzna”. Będzie on obejmował takie przedmioty jak: historia, przyroda, plastyka, język polski, muzyka.

W I etapie projektu (październik) zaplanowano zwiedzanie Łaszczowa i obserwację zmian przyrody. W Bibliotece Publicznej odbędzie się konkurs plastyczny „Łaszczów z 4 stron świata” i wystawka prac. Zaplanowano również spotkanie z muzykiem z orkiestry dętej, który zaprezentuje uczniom utwory ludowe regionu lubelskiego.

W dalszych etapach projektu przewidziane są takie działania jak: konkurs fotograficzny, zgaduj – zgadula, spotkanie z twórcą ludowym, wycieczka do Zamościa.

___________________________________________________________________

Wybory zakończone…

W naszej szkole odbyły się już wybory do władz Samorządu Uczniowskiego.

Po podliczeniu głosów poznaliśmy przedstawicieli nowych władz SU w naszej szkole. Są to :

Przewodniczący: Hubert Sagan,

Z-ca przewodniczącego: Wiktoria Knap,

Sekretarz: Brajan Kitka,

Skarbnik: Amelia Wiatrak.

Więcej na temat wyborów można przeczytać tutaj

_______________________________________________________

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCH

Dnia 6 września 2013 roku odbył się w naszej szkole kiermasz podręczników używanych. Oglądających podręczniki było wielu, ale podręczników sprzedano tylko kilka. Prawie wszyscy uczniowie zaopatrzyli się w podręczniki w czasie wakacji, często po dużo wyższych cenach. Wszyscy zauważyli, że ceny podręczników były atrakcyjne. Pod koniec roku szkolnego powtórzymy kiermasz. (SKO)

Kalendarz

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031